Reklama

Geopolityka

USA potwierdza: Irańskie drony są w Rosji

Irański bezzałogowiec Mohajer-2
Irański bezzałogowiec Mohajer-2
Autor. Tasnim News Agency (CC BY 4.0)

Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre potwierdziła we wtorek krążące wcześniej w amerykańskich mediach informacje, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - poinformował portal Ukraińska Prawda.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Według naszych danych Rosja w ciągu kilku dni sierpnia otrzymała z Iranu drony Mohadżer-6 i Szahed. Sprzęt został załadowany na rosyjskie samoloty transportowe na lotnisku w Iranie, które następnie poleciały z Iranu do Rosji" - powiedziała Jean-Pierre.

Czytaj też

Czytaj też

Według Ukraińskiej Prawdy urzędnicy amerykańskiego wywiadu uważają jednak, że wiele dronów zakupionych przez Rosję od Iranu doznało już licznych awarii podczas testów, więc nie jest jasne, jaki mogą one mieć wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.

Reklama

Jednocześnie zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel oficjalnie potwierdził na wtorkowym briefingu, że według Waszyngtonu Rosja zamierza wykorzystać na polu bitwy drony pozyskane z Iranu.

Czytaj też

"Rosyjskie wojsko cierpi z powodu poważnych niedoborów dostaw sprzętu wojskowego, częściowo z powodu sankcji i kontroli eksportu, które zmuszają Rosję do polegania na niewiarygodnych krajach, takich jak Iran. Będziemy nadal energicznie egzekwować wszystkie sankcje USA na handel rosyjską i irańską bronią i będziemy wspierać naszych partnerów w całym regionie" – podkreślił.

W zeszłym miesiącu Biały Dom po raz pierwszy publicznie ostrzegł, że Iran planuje dostarczyć Moskwie setki uzbrojonych dronów. W sierpniu Amerykanie twierdzili, że rosyjscy wojskowi dwukrotnie odwiedzali Iran, aby zorganizować transfer. W tym samym czasie irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdullahian zaprzeczył, jakoby Teheran zamierzał sprzedać Moskwie drony do wykorzystania na Ukrainie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. GB

    Widziałem nawet filmik jak irański dron kamikadze atakuje obiekt. "Dziwna" sprawa ale obiekt popełnia samobójstwo i wybucha przed uderzeniem drona....

Reklama