Reklama

Geopolityka

Iran informuje, że w protestach zgineło 300 osób

Autor. Pixabay

Dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Amir Ali Hadżizadeh ogłosił w poniedziałek, że w protestach w Iranie zginęło ponad 300 osób. AP zwraca uwagę, że liczba ta jest zaniżona. Według organizacji Iran Human Rights bilans ofiar zamieszek sięgnął 487.

Reklama

Hadżizadeh nie poinformował, skąd pochodzą przytoczone przez niego dane; dodał jednak, że wśród zabitych są "męczennicy", co - jak pisze Associated Press - jest zapewne odniesieniem do funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, którzy zginęli podczas protestów.

Reklama

Generał powtórzył tezę prezentowaną przez władze i państwowe media, zgodnie z którą protesty w Iranie są wywoływane przez zachodnich wrogów kraju i Arabię Saudyjską.

Czytaj też

W niedzielę irańska agencja informacyjna HRANA poinformowała, że w ciągu ponad dwóch miesięcy ogólnokrajowych zamieszek do 26 listopada zginęło 450 demonstrantów, w tym 63 nieletnich. Szacuje się, że zginęło w nich 60 członków sił bezpieczeństwa, a 18 173 protestujących zostało zatrzymanych.

Reklama

Protesty, wywołane śmiercią młodej Kurdyjki z Iranu, Mahsy Amini, po jej aresztowaniu za „nieodpowiedni strój", stanowią jedno z największych wyzwań dla duchownego establishmentu kraju od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

Czytaj też

W czwartek najwyższy organ ONZ ds. praw człowieka podjął decyzję o powołaniu nowej misji śledczej w celu zbadania brutalnego stłumienia protestów antyrządowych w Teheranie. AP podaje, że irańskie władze odmówiły jednak współpracy z misją ONZ. "Islamska Republika Iranu nie podejmie żadnej współpracy z jakąś komisją polityczną" - oznajmił rzecznik resoru spraw zagranicznych Nasser Kanaani.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Trochę ich rozumiem, że są źli za sankcje i nie chcą współpracować. Ale ich oszołomscy ajatollahowie powinni sbie zdać sprawę, że to, zmiotło szacha w 1979 roku zaniedługo może zmieść ich.

  1. VIS

   Nic ich nie zmiecie, znakomita większość to szyici a ci co protestują to głównie sunnici (Kurdowie). Z protestujących niestety zostanie mokra plama na asfalcie.

 2. lokalnie

  Dziwne zeby Arabia Saudyjska wspietala bunt do zniesienia chust skoto w Arabi Saudjskiej obciazenia kobiet sa jeszcze wieksze. Tak samo w Iranie jest czesciwa demokracja,. Zrszta ogolnie w tamtych rejonach od Kataru, po Saudow , Afganstan Pakistan i Emiray Zjednoczne, rola kobiet moze w Iranie jest najlepsza wlasnie> Dziwne. to.

Reklama