Reklama

Inicjatywa Trójmorza. "Przekształcenie ambitnej idei w konkretną rzeczywistość"

Spotkanie Szczytu Inicjatywy Trójmorza, Warszawa 2025
Spotkanie Szczytu Inicjatywy Trójmorza, Warszawa 2025
Autor. Kancelaria Prezydenta RP

28-29 kwietnia w Warszawie odbył się 10. Szczyt Inicjatywy Trójmorza. Format, w którym Polska pełni istotną rolę, stale zyskuje na międzynarodowym znaczeniu i wykazuje otwartość na poszerzanie zakresu swojej działalności.

Inicjatywa Trójmorza na stałe wpisała się w światowe formaty polityczne, które realnie kształtują regionalną (i nie tylko) politykę międzynarodową. „Minione dziesięciolecie było czasem przekształcania ambitnej idei w konkretną rzeczywistość” - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda na Zamku Królewskim w Warszawie podczas jubileuszowego szczytu przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, do którego doszło 29 kwietnia br.

Reklama

Również bezpieczeństwo

Mówimy o formacie, który przez ostatnią dekadę pomagał w inicjowaniu wielu projektów wpływających na życie społeczno-polityczne w krajach regionu. Przykład stanowią tu inwestycje infrastrukturalne, takie jak Via Carpatia czy linia kolejowa Reil Baltica, ale tych działań było znacznie więcej (140 projektów priorytetowych, a także wiele inicjatyw oddolnych, które dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej, naukowej czy energetycznej).

    Co warte podkreślenia, kolejne lata istnienia formatu wskazują na to, że będzie on odgrywał coraz bardziej istotną rolę w zakresie wspólnego bezpieczeństwa. „Nie jest zaskoczeniem, że coraz mocniej akcentujemy w ramach naszej Inicjatywy wymiar bezpieczeństwa, rozumiany także jako rozwój infrastruktury podwójnego znaczenia – polepszenia warunków mobilności wojskowej, cyberbezpieczeństwa, a także ochrony infrastruktury krytycznej” – mówił prezydent Duda.

    W kontekście bezpieczeństwa warto również pamiętać o tym, że Inicjatywa Trójmorza stanowi jedno z narzędzi wielowymiarowego wzmacniania relacji transatlantyckich, co w obecnej sytuacji geopolitycznej również jest bardzo istotne.

    Reklama

    Format powiększa się

    Obecnie do Inicjatywy Trójmorza należy 13 państw Unii Europejskiej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Grecja. Partnerami strategicznymi formatu do tej pory były Stany Zjednoczone, Japonia oraz Niemcy, a od tegorocznego szczytu w Warszawie w gronie tym znalazła się również Turcja oraz Hiszpania. Państwami stowarzyszonymi są Ukraina oraz Mołdawia, do których teraz dołączyły Czarnogóra oraz Albania.

    Za inicjatorów Inicjatywy Trójmorza uważa się byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović oraz prezydenta RP Andrzeja Dudę. Inauguracyjny szczyt odbył się w chorwackim Dubrowniku w 2016 roku, a drugim gospodarzem była Warszawa w roku 2017. W roku 2026 to właśnie Chorwacja będzie gospodarzem 11. Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

    Reklama
    WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
    Reklama

    Komentarze

      Reklama