Reklama

Geopolityka

Indyjska sonda marsjańska Mangalyaan jest już na orbicie Ziemi – fot. Nesnad

Indie wprowadziły na orbitę Ziemi pierwszą sondę marsjańską

Indie wystrzeliły 5 listopada swoją pierwszą bezzałogową sondę marsjańską MOM (Mars Orbiter Mission), nieformalnie nazwaną Mangalyaan.

Sonda została wyniesiona z pomocą rakiety nośnej PSLV C25 wystrzelonej o godzinie 9.08 (UTC) ze centrum lotów kosmicznych Shriharikota (Satish Dhawan Space Centre). Planowany start miał nastąpić 28 października, ale został przełożony z powodu złej pogody nad Oceanem Indyjskim.

Operacja oddzielenia sondy od nosiciela na orbicie przebiegła bez przeszkód. Zgodnie z planem przed Mangalyaan jest teraz 300 dni podróży by we wrześniu 2014 r. wejść na orbitę Marsa. Sonda będzie później krążyła wokół Marsa w poszukiwaniu dowodów, że na tej planecie były wcześniej warunki odpowiednie do życia.

W tym celu wyposażono sondę w wiele instrumentów pomiarowych: w tym czujnik metanu MSM (Methane Sensor For Mars), ciśnienia, fotometr, kwadrupol, spektrometr TIS (Thermal Infrared Imaging Spectrometer) oraz kolorową kamerę.

Sama sonda ma kształt sześcianu o boku około 1,5 m i waży około 1350 kg, z czego 852 kg to waga paliwa, a 15 kg to ładunek użyteczny. Energię elektryczną zapewniają trzy panele solarne o wymiarach 1,8 m x 1,4 m każdy, które pozwalają na naładowanie akumulatorów o pojemności 36 Ah.

Program marsjański spotkał się z dużą krytyką indyjskiej opozycji, ponieważ uznano, że prowadzi się go bardziej z przyczyn ambicjonalnych (rywalizacja z Chinami) niż z przyczyn naukowych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama