Reklama

Geopolityka

Igrzyska wysokiego ryzyka [VIDEO]

Autor. Defence24

Igrzyska olimpijskie w Paryżu to największa impreza sportowa  w 2024 roku. 200 reprezentacji, 10,5 tysięcy sportowców i ponad 300 konkurencji. Zmagania o medale będzie oglądać ok. 3 miliardów ludzi na całym świecie. To przede wszystkim święto sportu, ale też ważne wydarzenie społeczno-polityczne. Jednocześnie wymagania co do poziomu utrzymania bezpieczeństwa są zawieszone na poziomie rekordu olimpijskiego.

Igrzyska stały się oczkiem w głowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zaangażował się w kampanię na rzecz ich przyznania Paryżowi, a następnie pilotował przygotowanie tego przedsięwzięcia. Miał to szczęście, że Francuzi od początku przychylnie zapatrywali się na organizację igrzysk – w niektórych krajach można napotkać społeczny opór wobec przyjęcia tego wydarzenia, argumentowany kwestiami finansowymi czy też obawami o bezpieczeństwo. Te ostatnie nie są obce również Francuzom.

Reklama

Bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem organizatorów dużych imprez sportowych. W zapewnienie go uczestnikom igrzysk w Paryżu – tak sportowcom, jak i kibicom – zaangażowana będzie bezprecedensowa liczba przedstawicieli służb, również zagranicznych.

W kontekście bezpieczeństwa ale także rywalizacjifair play znaczenie ma też konflikt izraelsko-palestyński. Z wielu stron, przede wszystkim z państw muzułmańskich, płynęły głosy nawołujące do wykluczenia reprezentantów Izraela z udziału w igrzyskach. Ostatecznie do tego nie doszło. Olimpijskie areny mogą stać się platformami do propalestyńskich czy antyizraelskich manifestacji, które w przeszłości pojawiały się już na igrzyskach – nawet w czasach gdy rzeczony konflikt nie znajdował się w fazie otwartej wojny. Nie bez znaczenia będzie też obecność rosyjskich i białoruskich sportowców, którzy zamierzają się pojawić na igrzyskach. W tym samym czasie Rosjanie będą prowadzili swoją wojnę informacyjną.

Czytaj też

Mija właśnie 100 lat od pierwszego startu polskich sportowców na letnich igrzyskach – w 1924 roku także gościł je Paryż. Ten jubileusz to dobry pretekst, by ożywić dyskusję na temat organizacji igrzysk olimpijskich w Polsce, podjętą szerzej pod koniec 2023 roku. Wizja ich ugoszczenia w 2036, 2040 czy 2044 roku może dziś wydawać się odległa, ale biorąc pod uwagę skalę tego przedsięwzięcia, czasu wcale nie jest tak dużo. Wymagania co do poziomu utrzymania bezpieczeństwa są zawieszone na poziomie rekordu olimpijskiego. W rozmowie: dr Aleksander Olech (Defence24.pl) oraz współzałożyciele Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej: Mieszko Rajkiewicz i Michał Banasiak.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama