Reklama

Geopolityka

Huti zapowiedzieli, że będą atakować statki również na Morzu Śródziemnym

Autor. M.Dura

Wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy z ruchu Huti zapowiedzieli w czwartek, że będą atakować wszystkie statki zmierzające do izraelskich portów; oznacza to, że ich celem staną się jednostki handlowe nie tylko na Morzu Czerwonym, ale również na Morzu Śródziemnym - przekazała agencja Reutera.

Reklama

Jak poinformowano, taką deklarację złożył na antenie jemeńskiej telewizji przywódca ruchu Huti Abdulmalik al-Huti. Lider proirańskich bojowników zaapelował do Chin, Rosji, krajów europejskich i azjatyckich, by powstrzymały się od transportu towarów do portów w Izraelu, które określił mianem „okupowanych portów palestyńskich”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej od listopada 2023 roku w ramach kampanii solidarności z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, prowadzącą wojnę z Izraelem w Strefie Gazy.

Czytaj też

Naloty Huti doprowadziły do wzrostu kosztów transportu drogą morską i jego ubezpieczeń na kluczowych szlakach handlowych wiodących z Europy do Azji. Zmusiło to firmy żeglugowe do rezygnacji z tras wiodących przez Morze Czerwone na rzecz dłuższych i bardziej kosztownych rejsów wzdłuż południowych wybrzeży Afryki - zauważył Reuters.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Rusmongol

  To oczywiście w ramach walki o wolność...tylko od czego lub k9go oni walczą o wolność i dlaczego zaczęli dopiero po wpadnięciu we wpływy Iranu. .....

  1. em6

   Od powstania w latach 90. od byłego prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Saleha, ówcześnie będącego 'na celowniku' US i KSA, które wspierały Huti. Następnie od Abdrabbuha Mansura Hadiego, przeciw któremu sprzymierzyli się z Alim Abdullahem Salehem, który następnie odszedł od tego przymierza, stając po stronie Abdrabbuha Mansura Hadiego i dawnych wrogów z KSA i UAE. Pomijając to, że nie zaczęli dopiero po wpadnięciu we wpływy Iranu, są przez to państwo wspierani, jako również Szyici, w opozycji do w/w sunnickich państw Płw. Arabskiego oraz 'odwiecznych', acz z przerwami, wrogów z US i rzecz jasna w kontrze do Izraela.

  2. Rusmongol

   @em6. No a co ma z tym wspólnego Izrael 😄. Podobno hiluti to mieli być ci lepsi niż sunnici. A wychodzi że to może sunnici powinno 9bawiac się terrorystów z huti którzy ich atakują, jak i cywilne okręty czy Izrael...dodatkowo nagle huti walczący w swym kraju o wolność od sunnitów atakują Izrael w obronie sunnickiego Hamasu i Palestyny? To się kupy nie trzyma.

Reklama