Reklama

Geopolityka

Hiszpania wyszkoli setki ukraińskich żołnierzy

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

W czwartek (tj. 20 października br.) hiszpański dziennik „El Pais” poinformował, że Hiszpania wyszkoli 400 ukraińskich żołnierzy w ramach nowej misji wsparcia wojskowego UE dla Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Celem zatwierdzonej w poniedziałek przez UE misji jest zwiększenie zdolności ukraińskich sił wojskowych dla odparcia rosyjskiej agresji. Kraje UE mają wyszkolić 15 tys. żołnierzy w ciągu 2 lat. Według źródeł wojskowych, na które powołał się „El Pais", to szacunkowa liczba, uzależniona od potrzeb Kijowa.

„W rzeczywistości UE przejęła koordynację, kierowanie i finansowanie kursów instruktażowych, które wiele krajów, w tym Hiszpania, prowadziły do tej pory samodzielnie"- napisał dziennik. Misja ma być kierowana przez francuskiego wiceadmirała Herve Blejeana z odpowiedzialnej za unijną dyplomację Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), a przeznaczony na nią budżet wynosi 106,7 mln EUR.

Reklama

Czytaj też

Dziennik przypomniał, że w wojskowej bazie w Saragossie zostało już wyszkolonych 19 ukraińskich żołnierzy z obsługi włoskiej produkcji wyrzutni rakiet średniego zasięgu Aspide, które Hiszpania przekazała armii ukraińskiej. Obecnie ministerstwa obrony obu krajów prowadzą rozmowy, aby od listopada przybyło do Hiszpanii więcej ukraińskich żołnierzy, szkolących się między innymi na saperów, snajperów i ratowników medycznych.

Według tych samych źródeł prawdopodobnie hiszpańska armia będzie musiała wyszkolić ukraińskich operatorów amerykańskich przeciwlotniczych systemów rakietowych średniego zasięgu Hawk. Waszyngton zwrócił się do nielicznych krajów, które jeszcze mają to uzbrojenie z drugiej połowy XX wieku, aby je przekazali Ukrainie. W ubiegłym tygodniu minister obrony Margarita Robles poinformowała, że Hiszpania dostarczy Ukrainie 4 takie systemy w celu wzmocnienia obrony powietrznej kraju.

Czytaj też

Wcześniej Francja zapowiedziała start programu szkoleniowego dla ukraińskich żołnierzy. Francuscy instruktorzy mają przeszkolić do 2 tys. Ukraińców. Państwa UE chcą przeszkolić łącznie ok. 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Analogiczne działania podejmowały już także inne państwa Zachodu, chociażby Brytyjczycy wspierani przez szkoleniowców nie tylko z Europy i dzięki temu ukraińscy żołnierze są w stanie być szkoleni w oparciu o nowoczesne zaplecze infrastrukturalne w państwach zachodnich i przede wszystkim być szkolonymi przez doświadczonych instruktorów.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. SpalicKreml

  W Saragossie znaleziono pamiętnik.

  1. Valdi

   Przypomnijmy Hiszpania odtworzyła kopię cyfrowa filmu Pamiętnik znaleziony w Saragossie👍👍👍 to była dla nich 🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸prawdziwa bomba kulturowa

 2. rwd

  Jeżeli Hiszpania wyszkoli, to można mieć pewność, że szczególny nacisk będzie położony na nauczenie Ukraińców tolerancji, otwartość na różnorodność etniczną i przychylność dla osób nieheteroseksualnych. Mimo, że armia ukraińska odnosi sukcesy, to europejskie wartości są tam często lekceważone i nie są traktowane priorytetowo, to się musi zmienić :)

 3. Polak Mały

  Dokladnie 4 setki żołnierzy. Rewelacja. Żeby chociaż 4 tysiące....

 4. Valdi

  Przypomnijmy La division Azul 🇪🇦🇪🇦🇪🇦 czyli błękitna dywizja doszła piechotą 1300 km do Leningradu 😱😱😱, 45 tys Hiszpanów walczyło do 1943 roku. Straty 5tys+

Reklama