Geopolityka

Gruzja odebrała pierwszą partię rakiet Javelin

Fot. US Army
Fot. US Army

Minister obrony Gruzji Levan Izoria potwierdził zrealizowanie pierwszej dostawy przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin. Łącznie kraj ten ma otrzymać ponad 400 pocisków i 72 wyrzutnie. Niebawem ma rozpocząć się szkolenie żołnierzy w obsłudze nowej broni przeciwpancernej.

Decyzja o sprzedaży do Gruzji lekkich wyrzutni przeciwpancernych FGM-148 Javelin zapadła w listopadzie ubiegłego roku. Departament Stanu zatwierdzi w ramach programu Foreigh Military Sale kontrakt o warto do 75 mln dolarów dla Gruzji. W grudniu transakcja zyskała aprobatę Kongresu USA. Zdecydowano równiez o dostawach sprzętu wojskowego za sumę 47 mln dolarów dla Ukrainy. Ma ona obejmować 35 wyrzutni i 210 rakiet Javelin.  Na Ukrainie trwa obecnie proces przygotowania instruktorów z sił zbrojnych, którzy zostali wybrani do szkolenia w USA. Brak jest natomiast terminu dostaw.

W przypadku Gruzji rozpoczęły się już dostawy, które maksymalnie mogą dotyczyć 410 pocisków Javelin oraz 72 wyrzutni, 10 trenażerów do szkolenia podstawowego i 70 pocisków treningowych. – Pierwsza faza dostaw amerykańskich pocisków Javelin do Gruzji została zakończona. […] Niebawem gruzińscy żołnierze zaczną się uczyć jak używać tego systemu – poinformował 22 stycznia br. minister obrony Gruzji Levan Izoria. Nie podano jaki zakres miała wspomniana „pierwsza faza”, jednak najprawdopodobniej obejmowała ona przede wszystkim wyrzutnie i sprzęt szkoleniowy: trenażery i ćwiczebne rakiety stosowane do nauki obsługi systemu.

Czytaj też: Amerykański pogromca czołgów prezentowany w Warszawie [Defence24.pl TV]

Systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin są używane w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników od lat 90. XX wieku. Mogą razić cele oddalone o około 4 km, choć pierwotnie zakładano uzyskanie zasięgu na poziomie tylko 2,5 km. Rakieta dysponuje systemem samonaprowadzania termowizyjnego i tandemową głowicą kumulacyjną. Pociski Javelin reprezentują klasę „wystrzel i zapomnij” zdolną do rażenia celów opancerzonych z przedniej lub z górnej półsfery.

Komentarze