Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

264. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojsko Ukraina
Fot. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

264 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 listopada 2022 roku.

Odcinek słobożański: na terenie pomiędzy rzekami Żerebeć i Krasna Rika toczą się walki, Ukraińcy mają atakować z rejonu Makijiwki na Płoszczankę i Czerwonopopiwkę . Źródła rosyjskie twierdzą, że oddziały ukraińskie atakują Kreminną od południowego zachodu, wykorzystując las, a także, że uderzyli na Nowomykilskie (na razie brak potwierdzenia tych informacji). SZ FR ostrzelały 21 miejscowości. Artyleria ukraińska intensywnie ostrzeliwuje pozycje i miejsca koncentracji przeciwnika w rejonie miasta Swatowe . W Grajworonie , w obwodzie biełgorodzkim, doszło do eksplozji i pożaru składu paliw. Ostrzeliwana była baza SZ FR w Wałujkach . W samym Biełgorodzie na miasto spadł pocisk rosyjskiej opl, który miał zniszczyć obiekt zmierzający w kierunku tej miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , na wschód od Wesełego , pod Sołedarem , Bachmutem , Iwanhradem , Opytnym i Kurdiumiwką . Prawdopodobnie jeszcze wczoraj Ukraińcy zostali zmuszeni do opuszczenia stacji Majorskie . Dzisiaj pojawiły się materiały potwierdzające zdobycie tej pozycji przez Rosjan. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na północ od Opytnego , pod Wodianym , Pierwomajskiem , Newelskim (gdzie sytuacja SZU robi się ciężka), Marinką i Pawliwką . Wczoraj w ostatniej z wymienionych miejscowości Ukraińcy mieli wciągnąć przeciwnika w pułapkę. Rosjanie ponieśli w niej ciężkie straty, co zostało jednocześnie potwierdzone w źródłach obu stron konfliktu. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości. W Jakymiwce doszło do zamachu bombowego na miejscowego kolaboranta Maksyma Zubariewa, wyznaczonego przez okupantów na mera miasteczka. Ładunek wybuchowy był umieszczony w jego samochodzie. Kolaborant przeżył. Tymczasem w Enerhodarze i okolicznych wsiach miał miejsce blackout.

Odcinek chersoński: Ukraińcy poszerzają swój przyczółek na Mierzei Kinburskiej , korzystając z niemal zerowego oporu Rosjan w tym rejonie. Oddziały ukraińskiej piechoty lekkiej (możliwe, że to Siły Operacji Specjalnych) wkroczyły do Ołeszek ,miejscowości położonej na lewym brzegu Dniepru. Wieczorem wyzwolona miała zostać Hoła Prystań . SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała dzisiaj składy i miejsca koncentracji przeciwnika w Skadowsku , Czapłynce i Hołej Prystani (w godzinach popołudniowych), a także punkt dowodzenia w Hornostajiwce . Wczoraj Ukraińcy ostrzelali miejsce skoszarowania żołnierzy rosyjskich w Kairach . Na dworcu kolejowym w okupowanej Nowoołeksijiwce doszło do pożaru i serii eksplozji.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały wieś Junakiwkę w obwodzie sumskim. Przy pobliskim punkcie granicznym doszło również do starć. Ostrzelanych przez Rosjan zostało również 10 innych miejscowości przygranicznych w tym samym obwodzie.

Komentarze (3)

 1. GB

  W O. Chersońskim Ukraińcy pokazują coraz więcej filmików ze zdobytym rosyjskim sprzętem, a także zniszczonym. Z czołgów są to głównie T-62 co wskazuje że uciekały jednostki zmobilizowane niedawno i słabe.

  1. Anty 50 C-cali

   nie ma przypadkiem fotki wysadzonego "klocka" wieży bmp-3, charakterystyczne "zdwojone" lufy 100+30mm? Fakt,nie wiadomo z jakiego okresu te bebechy

 2. GB

  Ja mam jeszcze niepotwierdzone informacje iż ukraińskie jednostki są w Nowej Kachowce i Kachowce na wschodnim brzegu Dniepru. Wygląda to już na dość szeroki przyczółek (uwzględniając Ołeszki). Pytanie czy pójdzie dalszy ukraiński atak, czy rosyjskie jednostki jednak odrzucą Ukraińców za Dniepr. Ale to powinno wyjść dziś. Kierunek zaś z Nowej Kachowki na Kachowkę wskazuje na atak w kierunku Enerhodaru gdzie mieści się Zaporoska Elektrownia Atomowa.

  1. Zygazyg

   Myśle że ta wojna do tej pory pokazała że Rosjanie nie są specjalnie elastyczni. Wygląda że odwrót z prawego brzegu i dyslokacja na inne odcinki frontu jest prowadzona wedłóg zatwierdzonego planu i to że UKR poszło za ciosem i przedarli sie na prawy brzeg zaskoczyło dowództwo orków na tyle że nie mieli planu B. Pytanie jak szybko będą w stanie skorygować swój plan odwrotu i przerzucić wystarczające siły by odebrać inicjatywę SZU. W każdym razie wygląda to ciekawie

 3. GB

  Ukraińcy zdobyli czołg T-62 wyprodukowany w 1967 roku. Wejście do walk rosyjskich T-55 wydaje się już bliskie....