Geopolityka

"Europejska" grupa batalionowa pod dowództwem Niemiec na Litwie

Fot. www.mil.be
Fot. www.mil.be

Żołnierze Niemiec, Francji, Norwegii oraz państw Beneluksu wezmą udział w formowaniu grupy batalionowej NATO rozmieszczonej na terenie Litwy. Zgodnie z postanowieniami Szczytu NATO w Warszawie dowództwo nad wielonarodową grupą obejmą Niemcy.

Jednym z ważniejszym postanowień szczytu NATO w Warszawie było ustanowienie czterech grup batalionowych mających stacjonować na wschodniej flance. Będą nimi dowodzić państwa ramowe: Wielka Brytania w Estonii, Kanada na Łotwie, USA w Polsce, a Niemcy na Litwie.

Jak podaje resort obrony Litwy, w składzie grupy batalionowej oprócz przedstawicieli Bundeswehry mają znaleźć się żołnierze z Francji, Norwegii, Belgii, Holandii oraz Luksemburgu. Prawdopodobnie każde z tych państw wystawi na wschodnią flankę kontyngent w postaci wzmocnionej kompanii liczącej ok. 150 żołnierzy.

Warto w tym miejscu dodać, iż do grupy rozlokowanej na Litwie zostaną przydzieleni żołnierze z krajów europejskich, w tym prowadzących bliską lub nawet ścisłą współpracę wojskową z Niemcami, jak Holandia, której dwie z trzech brygad są podporządkowane operacyjnie Bundeswehrze, czy Francja, która tworzy brygadę wraz z Republiką Federalną (niemieccy żołnierze z jej składu wielokrotnie uczestniczyli w ćwiczeniach na Litwie). 

Grupy batalionowe NATO będą miały charakter ogólnowojskowy i działały w poszczególnych państwach jako samodzielne związki taktyczne. Zgodnie z zapowiedziami ministra Antoniego Macierewicza będą jednocześnie podlegać dowództwu dywizyjnemu, utworzonemu na podstawie dowództwa jednej z polskich dywizji. Prawdopodobnie będzie to 16. Dywizja Zmechanizowana ze sztabem w Elblągu.

Warto wspomnieć, iż kompanie złożone z żołnierzy niemieckich i belgijskich kilkukrotnie brały udział w ćwiczeniach na terenie Litwy. W maju br. Niemcy prowadzili działania w ramach manewrów Hunter-16, natomiast Belgowie pod koniec 2015 roku uczestniczyli w ćwiczeniach Baltic Piranha. Obecnie na Litwie rozlokowany jest m.in. pododdział z haubicami samobieżnymi PzH 2000 z brygady niemiecko-francuskiej, która już kilkukrotnie wydzielała kontyngenty do ćwiczeń w tym kraju (w tym pododdziały na KTO Boxer, jakie są pozyskiwane przez Litwę). 

Czytaj też: Portugalscy artylerzyści na Litwie

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.