Spotkanie Europejskiej Partii Ludowej: terroryzm największym zagrożeniem dla UE [Relacja z Lyonu]

13 kwietnia 2018, 14:42
Lyon
Fot. Andrzej Kozłowski

W czwartek w Lyonie we Francji odbyło się spotkanie Europejskiej Partii Ludowej poświęcone tematowi bezpieczeństwa. Uczestniczy zgodnie przyznali, że terroryzm stanowi obecnie największe zagrożenie dla Unii Europejskiej.

Dyskusję rozpoczął Laurent Wauquiez, przewodniczący francuskich Republikanów. Krytykował  on prezydenta Francji za technokratyczne podejście oraz odejście od partii politycznych. Jego zdaniem Unię Europejską zawsze charakteryzowała różnorodność. W jego opinii prawdziwe niebezpieczeństwo leży w rozpatrywaniu przyszłości Europy jedynie w dwóch kategoriach: większej integracji lub jej braku.

Zdaniem Wauquieza najważniejsze tematy jeśli chodzi o europejskiej bezpieczeństwo to migracja i terroryzm. Przewodniczący zaznaczył przy tym, że UE musi zainwestować w obronę i ochronę państw członkowskich, ponieważ w innym wypadku nie przekażą one żadnej cząstki suwerenności.

Mówiąc o radzeniu sobie z zagrożeniami Laurent Wauquiez wspomniał o inauguracji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz wprowadzeniu kontroli nad danymi o przelocie pasażera. Zdaniem przewodniczącego Republikanów działania te w znaczny sposób przyczyniły się wzmocnienia bezpieczeństwa w ruchu lotniczym i kontroli granic. Istotną zmianą było również powołanie Europejskiego Funduszu na Rzecz Walki z Radykalizacją.

Główne wyzwania na przyszłość to w opinii Wauquieza walka z zagrożeniami transgranicznymi takimi jak międzynarodowe organizacje przestępcze czy cyberprzestępczość. Dochodzą do tego nadal pojawiające się konkretne problemy na niektórych granicach jak np. kwestia przemytu narkotyków na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Metodami na ich skuteczne zwalczanie są m.in. rozszerzenie kompetencji prokuratury, szybsze i efektywniejsze wykrywanie trasy przepływu pieniędzy oraz walka ze szkodliwą propagandą w internecie.

Francuski polityk poruszył także kwestię wyzwań migracyjnych. Skrytykował przy tym zasady wypracowane w ramach konwencji dublińskiej, dotyczące zasad rozpatrywania wniosku o azyl przez państwa członkowskie UE. Jego zdaniem wspomniane porozumienie nie spełnia swojej roli. Wauquiez zauważył ponadto, że niektórzy przemytnicy wykorzystują imigrantów i ich złą sytuację, a europejskie służby przechwytujące transporty nie odsyłają imigrantów, którzy zamiast tego trafiaja do Europy. Jest to ogromny problem, ponieważ UE nie jest w stanie wytrzymać obecnego napływu imigracji. Laurent Wauquiez wskazał również na potrzebę opatrzenia odpowiednimi warunkami pomoc rozwojowej dla imigrantów.

undefined
Fot. Twitter

Kolejnym probelmem poruszonym przez przewodniczącego francuskich Republikanów była kontrola granic. Wskazywał on, że obecnie terroryści mogą swobodnie poruszać się po terenie krajów UE. Aby temu zapobiec konieczne jest zdefiniowanie kim są zagraniczni bojownicy. Wauquiez podkreślił, że najważniejszym zadaniem w tym procesie będzie zatrzymanie powracających do Europy dżihadystów. Ich największa liczba przebywa obecnie w Libii.

Zdaniem Wauquieza należy również rozważyć kwestię europejskiej polityką bezpieczeństwa po BREXICIE. Jego zdaniem kluczowe będą wspólne programy zbrojeniowej, w których wspólny udział wezmą państwa członkowskie.

Kończąc swoje wystąpienie Wauquiez ostrzegał przed zagrożeniem ze strony populizmu. Dodał, że nigdy wcześniej zjednoczona Europa nie była bardziej potrzebna niż teraz, ale jednocześnie nigdy wcześniej obywatele państw UE nie wątpili w nią bardziej.

Kolejnym mówcą był przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul, który także ostrzegał przed populistami. Jego zdaniem rosnący problem nie rozwiąże się sam. Dodał również, że obecne zagrożenia nie znają granic i nie dotyczą tylko Europy Wschodniej, Zachodniej czy Południowej, ale Europy jako całości. Dlatego jego zdaniem trzeba zwalczać terroryzm wszędzie oraz zwiększyć bezpieczeństwo granic. Przewodniczący EPL wskazał również Internet jako miejsce zagrożeń hybrydowych, gdzie mamy do czynienia z propagandą i cyberatakami, które są wykorzystywane przede wszystkim przez Rosję.

Zdaniem Josepha Daula należy też ustabilizować sąsiedztwo UE czyli położyć większy nacisk na współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów. Skutkiem kolejnego konfliktu w tamtym regionie będzie jeszcze większa liczba uchodźców, która napłynie do UE. Daul wskazał również na problem korupcji.

Jako ostatni głos zabrał Manfred Webber przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. W jego opinii, Francja jest bardzo dobrym miejscem do dyskusji o terroryźmie, który jest problemem europejskim i międzynarodowym. Webber powiedział, że podziela wizję silnej Europy. Aby mogła się ona wejść w życie muszą powieść się jednak reformy we Francji. Jednoznacznie skrytykował on prezydenta Macrona za zero jedynkowe podejście do przyszłości Europy. Podkreślił też konieczność zwiększenia liczby oficerów straży granicznej oraz walki z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Odnosząc się do sytuacji w Syrii Webber uznał użycie broni chemicznej przez reżim Assada za nieakceptowalne i wymagające stanowczej reakcji UE. Zauważył jednak, że jest to problematyczne ponieważ kwestie bezpieczeństwa i obronności wymagają jednomyślnego głosowania. Tym samym poparł pomysł Jeana Claude’a Junckera o konieczności znalezienia nowego mechanizmu podejmowania decyzji w gronie krajów UE.

Defence24.pl był jedynym przedstawicielem polskich mediów, który wziął udział w posiedzeniu EPL w Lyonie.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Harry 2
sobota, 14 kwietnia 2018, 02:25

Islam i islamizacja Europy wbrew woli jej rodowitych mieszkańców jest zagrożeniem dla krajów UNII. Wszystko wskazuje na to, że nie ma już od islamizacji odwrotu. Czy rządzący raczą to wreszcie zauważyć?

orel
piątek, 13 kwietnia 2018, 17:59

\"terroryzm największym zagrożeniem dla UE\" - aaa czyli jednak nie \"zagrożona\" demokracja w Polsce.. no prosze

Tweets Defence24