Sojusz Północnoatlantycki uruchomił dwa nowe wielonarodowe projekty wojskowe dotyczące wspólnych zdolności w zakresie obrony powietrznej i C-RAM. W obu tych programach udział ma wziąć łącznie aż 11 państw członkowskich NATO.
Pierwszy z nich zakłada wspólne podjęcie prac badawczo-rozwojowych w zakresie nowego modułowego rozwiązania naziemnej obrony powietrznej bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu. Stosowne listy intencyjne uruchomiające tę międzynarodową inicjatywę podpisali szefowie resortów obrony dziesięciu państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród nich wymienić można: Belgię, Danię, Łotwę, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Słowację, Węgry, Wielką Brytanię i Włochy.
Drugie z nich zakłada z kolei przeprowadzenie analogicznych działań w celu sprostania rosnącym wyzwaniom w zakresie zwalczania wszelkich zagrożeń ze strony różnego pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Ma to nastąpić w wyniku rozwoju nowego systemu typu C-RAM (Counter Rocket, Artillery and Mortar). W jego ramach eksperci z państw partnerskich projektu mają zbadać możliwości rozwoju i nabycia systemów tego typu z uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań, w tym zdolności opartych na broni energetycznej. Porozumienie to zostało zawarte pomiędzy ministrami obrony czterech państw NATO: Grecji, Niemiec, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Według wstępnych deklaracji oba projekty mają być realizowane i wdrażane w życie w sposób systematyczny i modułowy. Jego celem ma być zapewnienie wszystkim uczestniczącym w nich partnerom opracowanie wszechstronnego, skalowanego rozwiązania, które pozwoli na zaspokojenie bieżących i przyszłych potrzeb oraz bezproblemową integrację z rodzimymi systemami. Ma także pozwolić na obniżenie kosztów rozwoju i zakupu przyszłych systemów oraz ryzyka z tych związanego, a także zwiększenie zdolności bojowych, interoperacyjności i ujednolicenie systemów wykorzystywanych przez siły zbrojne różnych członków NATO.
Nie branie udziału w programach rozwojowych to zdrada stanu. Czy my zawsze musimy być tylko kupującym? Komu zależy żeby nasz przemysł obronny tkwił w 20 wieku?
W najbliższym czasie polska powinna się przyłączyć jak nie za kilka miesięcy to za rok ale naszej obrony przeciwlotniczej nie ma osy są już stare a newy pamiętają wietnam. Patrioty nie wystarczą !
1. Brak Francji w tych programach. 2. Niemcy plus Włochy i Hiszpania, plus Beneluks idą z Brytyjczykami. 3. Brak Polski, Rumunii, Czech i Litwy - frakcja USA. 4. Węgry idą z Niemcami. Czyżby razem ze Słowacją?
Ile razy można powtarzać, że Polska nie leży w Ameryce. Europa ma jeszcze potencjał rozwojowy z kilkunastu armii zrobić jedną. Bez Polski. Komu natym zależy bo chyba nie Polakom.
Do tępych dzid pytających się "a gdzie my". My jesteśmy tam gdzie zawsze byliśmy czy w Układzie Warszawskim czy w NATO. W doktrynie, pierwsi biorący na klatę."... za waszą wolność"
Kupiliście Patriota i F35 to się cieszcie bo na nic więcej pieniędzy już nie będzie:(
Zaczynaj od radarów AESA W TECHNOLOGII GaN+? Nie?
A nas nie ma. :-( Ciekawe dlaczego?
A my gdzie?
Nas w tych programach brakuje, tacy potężni technologicznie jesteśmy?
Tradycyjnie - gdzie Polska?
A gdzie My?
Jeśli uważnie przeczytałem, Polski nie ma w żadnym z nich. Brawo! To się nazywa duma narodowa.
a gdzie polska ??
A gdzie my? Potrzebujemy takich systemow, przynajmniej tych krotkiego/ sredniego zasiegu i malo tego - mamy konkretne rozwiazania jesli chodzi o bardzo krotki zasieg. Tu akurat mamy sie czym pochwalic i co wniesc do takiego projektu. No ale my wolimy kupowac od amerykanow z polki.
Nie widze nazwy mojego kraju na tej liście , a są nawet wyśmiewane Węgry......
Wśród uczestników projektu nie widzę państwa, które praktycznie nie ma systemu obrony powietrznej. Dlaczego?
A Polska kiedykolwiek wejdzie w jakis program rozwojowy?
Czemu nie ma tu PL ? Bo nie mamy nic rozwijac tylko z torba na zakupy do USA i Izreala ?
Polski tam nigdzie nie widzę dlaczego ? Mamy już wszystko ?
Oczywiście bez nas :(
Dobrze, że w towarzystwie nie ma Polski, bo jeszcze coś by nam przypadkiem wyszło :)
Czytaj, kupuj i tylko niemieckie systemy plot.