Białoruś: alarm bombowy na pokładzie samolotu, MiG-29 w powietrzu i aresztowany opozycjonista

23 maja 2021, 14:23
Belarus_Air_Force_MiG-29_Pichugin-1
Fot. Dmitriy Pichugin - www.airliners.net, licencja GFDL 1.2, commons.wikimedia.org
Reklama

Służba prasowa prezydenta podała, że po informacji o możliwej bombie na pokładzie samolotu relacji Ateny-Wilno. Na polecenie Alaksandra Łukaszenki poderwano myśliwiec, który przechwycił wspomnianą maszynę cywilną. Po awaryjnym lądowaniu w Mińsku zatrzymano lecącego samolotem opozycjonistę Ramana Pratasiewicza.

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie – podał portal Onliner.by. Media niezależne podały też informację o zatrzymaniu żyjącego na emigracji opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który leciał tym samolotem. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym przez białoruskie organy ścigania.

Sprawę skomentował w Telegramie Puł Pierwogo, kanał „zbliżony do służb prasowych Alaksandra Łukaszenki”. Wynika z niej, że „na polecenie głównodowodzącego” do samolotu poderwano myśliwiec Mig-29. „Pojawiła się informacja o bombie w samolocie. I chociaż ze screenshotu trasy samolotu widać, że był on już prawie przy granicy, zwrócił się on do Mińska, żeby tam go przyjęto” – pisze Puł Pierwogo.

„Łukaszenka dał bezdyskusyjny rozkaz: samolot ma zawrócić i zostać przyjęty. W tej sytuacji najważniejsze to bezpieczeństwo i życie ludzi” – dodano. Zaznaczono przy tym z ironią, że „dyktator na coś się przydał”. „Niezależnie od sytuacji politycznie Białoruś nie należy do tych, którzy odmówią pomocy w trudnej sytuacji (czego nie można powiedzieć o sąsiadach z Zachodu). Zwłaszcza gdy chodzi o życie ludzi” – wskazano. Według kanału „Białoruś obroniła Europę”.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama 

Informacja o bombie nie potwierdziła się. Według służb lotniska samolot został sprawdzony, na miejscu pracowali saperzy. Założyciel kanału Nexta w Telegramie Raman Pratasiewicz został zatrzymany na lotnisku w Mińsku – poinformował również kanał w Telegramie, związany z białoruskim MSW. Opublikowano zdjęcie zatrzymanego mężczyzny. Później informację wraz ze zdjęciem usunięto.

Mieszkający poza granicami Białorusi Pratasiewicz był jednym z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba zostały przez władze uznane za ekstremistyczne, a ich autorzy są poszukiwani przez organy ścigania – pisze portal Nasza Niwa. Pratasiewicz był oskarżony w sprawie karnej i umieszczony na liście osób „zaangażowanych w terroryzm”.

Zatrzymanie Pratasiewicza skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji Swiatłana Cichanouska. „Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych” – czytamy w niedzielę w kanale Cichanouskiej w Telegramie. Jej zdaniem „reżim naraził na zagrożenie pasażerów samolotu oraz całego lotnictwa cywilnego, aby rozprawić się z człowiekiem, który był redaktorem największych niezależnych kanałów w Telegramie”. Wskazano, że w związku z zarzutami terroryzmu mężczyźnie może na Białorusi grozić kara śmierci.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:02

Aleksander Łukaszenko ma sprawny mechanizm państwowy w swoich rękach, a ponadto potrafi z niego sprawnie korzystać. Nie jest ofermą i niedojdą jak nasz premier Morawiecki, który nawet Białorusinom nie pomógł Łukaszenki obalić. Może Polska jest państwem wyłącznie teoretycznym? Takie wrażenie można osiągnąć słuchając skowytu dyplomatycznego naszego premiera. Żałośnie zła Dobra Zmiana, po rządzie Beaty Szydło. Ten polski rząd zamiast tworzyć geopolitykę, tak jak ją tworzył rząd Beaty Szydło, żałośnie jest miotany na falach, choćby wzburzanych przez takiego Łukaszenkę z bardzo malutkiego i bez znaczenia państewka jak Białoruś.

MacZetnik
wtorek, 25 maja 2021, 07:37

Dokładnie. Jagiełło był królem Polski to i Łukaszenka może być prezydentem :)

facetoface
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:35

Skoro Smoleńsk sprzedano za stanowiska unijne, skoro zestrzelono samolot MH17 i ci sami z Holandii zasiadają i wspierają spółki gazowe Rosji to dlaczego się dziwimy wasalowi Moskwy.

AWU
poniedziałek, 24 maja 2021, 07:17

Jak widać samolot (zarejestrowany w Polsce/UE )był już na północ od Lidy czyli ok 10 minut od VNO !! poniżej 2 minut od granicy przestrzeni powietrznej Litwy/UE/NATO !!! Czy piloci Ryanair skontaktowali się z VNO UIR/FIR ?? Czy była jakaś reakcja? Co do Miga to wystarczyło go podświetlić radarem a pilot raczej by zrozumiał chyba że samobójca ! A na marginesie to tak jest z tanimi liniami gdzie piloci zarabiają mniej niż bagażowi na LHR czy ORD !!

Wojciech
poniedziałek, 24 maja 2021, 00:22

Tak postępują państwa poważne. I za to należy się Baćce pełen szacunek. Polska jako państwo z papieru toaletowego nawet nie byłaby w stanie zorganizować takiej akcji. O przywiezieniu do kraju ukrywających się za granica zgrodniarzy przeciweko narodowi polskiemu nie wspominajac. I to jest powód, żeby się wstydzić że się jest obywatelem państwa na niby.

Wolfgang z Kresów
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:20

Za to co wyczynia z mniejszością polską na Białorusi istotnie Łukaszenkę istotnie można nazwać zbrodniarzem przeciwko narodowi polskiemu.

Deszczownia
poniedziałek, 24 maja 2021, 00:06

Prawdę mówiąc, to szacunek dla rosyjskich służb. Jestem pewien, że okaże się iż wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami lotniczymi, a że przy okazji na pokładzie znalazł się przypadkiem gość oskarżony na Białorusi o sam nie wiem co, to go i służby zwinęły. Przy okazji pokazują wszystkim, że nie można im niczego zarzucić, bo wszak działali zgodnie z procedurami. Nie rozumiem po co ta medialna histeria, te tytuły mówiące o porwaniu, czy zmuszeniu do lądowania. Nie. Oni perfekcyjnie wykorzystali procedury, żeby pokazać wszystkim tak zwanego wała. Nie sądzę też, żeby przypadkiem było, że samolot jest rejestrowany w Polsce. Chciałbym nie mieć racji, ale myślę że nawet formalnie nie będzie im można niczego zarzucić.

x
niedziela, 23 maja 2021, 23:48

a to jest "njus" nawet nie na pierwszą stronę, ale na "zerową" !

Gurney H
niedziela, 23 maja 2021, 23:03

Państwowy terroryzm - porwanie samolotu. Wystarczający powód aby zamknąć granice powietrzne UE z tym krajem. Niech sobie z Mińska latają do Moskwy wte i nazad.

jan
niedziela, 23 maja 2021, 22:45

Czy poderwano do lotu polskie myśliwce? Jak zadziałało Dowództwo Operacyjne skoro Premier stwierdził że Białoruś porwała samolot a całe to zdarzenie było aktem terroryzmu państwowego? Czy konsultowano zdarzenie i sposoby działania z sojusznikami, przecież jesteśmy w NATO a na pokładzie samolotu byli obywatele kilkunastu państw. Jakie decyzje powziął Prezydent, przecież to Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Czego ludzi pełniących tak ważne funkcje w Państwie uczą te wszystkie Gry Wojenne? Pokład samolotu to terytorium Polski. Z pokładu porwano pasażera. A my nic?

Are
niedziela, 23 maja 2021, 22:19

Niestety, smutne jest to że 27 UE krajów nie ma żadnej wspólnej spójnej polityki zagranicznej. Każdy sobie, i efekt jest taki, że Łukaszenka może sobie lekceważyć potencjalne "sankcje". Efektem jest pełne uzależnienie 10 milionowego kraju od ekipy Putina.

say69mat
niedziela, 23 maja 2021, 21:45

@defence24: Służba prasowa prezydenta podała, że po informacji o możliwej bombie na pokładzie samolotu relacji Ateny-Wilno. Na polecenie Alaksandra Łukaszenki poderwano myśliwiec, który przechwycił wspomnianą maszynę cywilną. Po awaryjnym lądowaniu w Mińsku zatrzymano lecącego samolotem opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. ... jest to ewidentny symptom kryzysu i porażki naszych służb zarządzanych przez ekipę 'powielaczy' na kierunku 'Wschód'. Jakim cudem opozycjonista b-ruski działający w Polsce, odpowiedzialny za organizację protestów na B-rusi nie miał - nawet dyskretnej - ochrony służb??? Czy ktokolwiek w tzw. służbach - bodaj - zredagował profil psychologiczny Łukaszenki??? Tak aby osiągnąć jakiś - minimalny - poziom transparentności w temacie modus operandi b-ruskiego reżymu???

Kiks
niedziela, 23 maja 2021, 21:27

Uderzyć w ruskich i NS2. Idealna okazja.

Xyz
niedziela, 23 maja 2021, 20:56

Jak długo będziemy tolerować reżim Łukaszenki?

poniedziałek, 24 maja 2021, 13:21

Tak długo jak będziemy tolerować reżim w EU

rob ercik
niedziela, 23 maja 2021, 19:37

Zabawne, zamykanie opozycyjnych mediów czy palenie żywcem ludzi na ukrainie jest czymś normalnym ... na Białorusi wywołuje obniżenie "wolnego świata" ...

poniedziałek, 24 maja 2021, 11:31

Skoro cię wolny świat tak uwiera, to co tu robisz? Czemu korzystasz z jego wynalazków? Zamiast siedzieć we wschodnim raju?

Adam
niedziela, 23 maja 2021, 19:30

Przecież dla polityków PiSu, Łukaszenka to taki miły człowiek. A tu coś takiego. Niemożliwe...

facetoface
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:29

Nigdy czegoś takiego nie powiedziano w przeciwiństwie do,,opozycji'' Nie idź w ślady CNN

Czytelnik
niedziela, 23 maja 2021, 19:07

Jakie oburzenie widać zapomnieli jak samolot z prezydentem Ekwadoru na pokładzie zmuszono do lądowania w Wiedniu bo podejrzewali ze leci nim Snowden nikt w Polsce nie mówił o terroryzmie a raczej o słusznym działaniu

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 19:00

Nastepny Nawalny. Nie mógł sobie wybrać innego rejsu? A co do bomby, to właśnie ważny opozycjonista był ta "bombą". A na wschód od Bugu sie nie patyczkują. U nas raz była taka akcja, kiedy to funkcjonariusze GROM-u wylądowali na pokładzie promu płynącego do Szwecji i przechwycili doradcę ówczesnego wiceministra ON.

say69mat
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:59

Pokład jednostki morskiej pod polską banderą jest zarazem terytorium RP. Stąd, w wymiarze prawa międzynarodowego, tego typu operacja jednostek specjalnych jest w pełni uzasadniona. Z drugiej strony, prostszym rozwiązaniem jest wystosować MLG i poprosić Interpol o pomoc w przejęciu 'figuranta' na terytorium Szwecji.

Patryk
niedziela, 23 maja 2021, 18:58

Ciekawe jak nasz rząd zareaguje na porwanie (chyba można tak to nazwać) w sumie polskiego samolotu - ma polską flagę na kadłubie, jest własnością polskiego oddziału Ryanair. Oceniam tę sytuację jak papierek lakmusowy naszego miejsca w szeregu. Pewnie skończy się na notach dyplomatycznych, wydaleniu jakiegoś konsula/ambasadora itp. Ale jest to niebezpieczny precedens i może mieć daleko idące konsekwencje w przyszłości dla globalnej polityki.

wkurzony
niedziela, 23 maja 2021, 18:48

Czyli Bialoruś porwała rejsowy samolot z innego państwa, kłamiąc że na pokładzie jest bomba?

.
niedziela, 23 maja 2021, 18:16

Prawdopodobnie na postrach dostanie 25 w obozie o zaostrzonym rygorze i po skazaniu przypadkiem dopadnie go masowy samobojca. Pytanie - czy bialoruskie linie lataja nad europa?

Kiks
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:29

Raczej latały ;). Nad Białorusią też raczej już nikt nie będzie latał oprócz ruskich. Ktoś powie "no i co z tego". Tylko to biedny kraj, a król arbuzów potrzebuje kasy. Nikt nie będzie nad nimi latał to pieniędzy nie będzie ;).

Afriman
niedziela, 23 maja 2021, 18:10

Czekamy z niecierpliwością na przelot Łukaszenki nad Polską, Ukrainą lub Litwą...

Piotr
niedziela, 23 maja 2021, 18:03

wszedzie pisza co innego komu tu wierzyc ?

Bezczelność
niedziela, 23 maja 2021, 17:07

Jeśli to jest nie szczyt bezczelności, to w każdym razie bardzo blisko tego szczytu. Teraz nasze f-16 przechwycą jakiś białoruski samolot?

mac
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:33

Aby kogoś przechwycić i postraszyć zestrzeleniem trzeba miec uzbrojenie do F-16 . U nas w Polsce Amerykanie muszą dać kody do rakiet, bez tego uzbrojenie jest nieaktywne, a więc polskie F-16 są właściwie niesprawne pod względem uzbrojenia.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:29

I mamy do tego znacznei lepsze niż cokolwiek co ma Rosja i Białorus w swoim arsenale

ret
czwartek, 27 maja 2021, 15:25

Wy to może macie. Polska nie ma.

złośliwy
niedziela, 23 maja 2021, 17:03

Mistrzowski numer :).Teraz będą się bali ruszyć gdziekolwiek swoje cztery litery.A przy okazji,nagła cisza nastała. A jeszcze niedawno na Onetach,Interiach o Białorusi było codziennie.

Gosc
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:43

mistrzowski numer to będzie gdy zakaza lotów nad bialorusia

złośliwy
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:09

Założysz się?

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 14:50

No i przegrałeś z kretesem, juz zakazali i lotów nad Białorusia, i do Białorusi, i lotów białoruskichmaszyn nad UE, nawet Ukraina pogoniła Łukaszenke.

poniedziałek, 24 maja 2021, 10:02

No faktycznie nie ruszą nigdzie swoich czterech liter jeśli Białoruś wyleci z IATA :)

asd
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:15

Teraz nie będą latać nad Białorusią.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:01

Jak widac nasz obrońca terrorystów złośliwy znowu aktywny.

Tweets Defence24