Reklama

Geopolityka

Ukraiński samolot przetransportował MiGi-29 z Białorusi do Serbii

An-124 linii Antonow (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Md Shaifuzzaman Ayon/CC BY SA 4.0/Wikimedia Commons
An-124 linii Antonow (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Md Shaifuzzaman Ayon/CC BY SA 4.0/Wikimedia Commons

Samolot ukraińskiego koncernu Antonow przetransportował dwa białoruskie myśliwce z objętej unijnymi sankcjami Białorusi do Serbii, przy czym miał międzylądowanie w Budapeszcie - podają ukraińskie media, powołując się na bałkańską redakcję Radia Swoboda. GoodWrite.pl v0.44.2 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 0 słów: 0 znaków: 0

Według Radia Swoboda na pokładzie An-124, którego operatorem jest koncern lotniczy Antonow, były dwa z czterech białoruskich myśliwców Mig-29 podarowanych przez Białoruś Serbii.

Portal podał, że samolot przeprowadził 16 maja techniczne międzylądowanie w Budapeszcie, co - jak dodano - potwierdziło węgierskie ministerstwo obrony. Sprecyzowano, że maszyna leciała z Białorusi do Serbii przez Ukrainę i Rumunię, a z Budapesztu wyleciała 17 maja.

Ukraińskie media relacjonują, że w materiale podkreślono, że to nie pierwszy raz, kiedy uzbrojenie przeznaczone dla Serbii jest transportowane z krajów objętych sankcjami przez przestrzeń powietrzną krajów należących do UE i NATO.

Rzecznik wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Peter Stano w komentarzu dla Radia Swoboda zaznaczył, że kontrola nad eksportem i tranzytem uzbrojenia jest uregulowana przez wewnętrzne prawo państw członkowskich, wspólne stanowisko Rady UE o kontroli nad eksportem broni i traktat o handlu bronią. "Te zasady są prawnie wiążące dla wszystkich państw członkowskich i są stosowane na ich odpowiedzialność i pod kontrolą krajowych organów" - podkreślił.

Ministerstwo obrony Serbii przekazało, że nie posiada informacji o lądowaniu samolotu w Budapeszcie. Koncern Antonow nie odpowiedział Radiu Swoboda na pytanie w sprawie lądowania 16 maja.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. olo

  moż zróbcie porządek w skryptach aby info o "goodwrite" nam się nie pojawiało.

 2. Pablito

  Szkoda, że nam nie podarują - na części by było

 3. trudne chwile

  USA i Nord Stream, a teraz kolejny cios i ten chłystek Zełeński, i tak Andrzej jest ładnieszy, wszystkie lecą na polskich mężczyzn, a jacy oni mądrzy, nie pomyśleli, że Ukraińcy chcą zarabiać, a nie walczyć.

 4. zimny kubek

  To pokazuje jak mało efektywny jest jankeski towar eksportowy zwany sankcjami. Ciekawe kiedy na siebie nałożą sankcje.

Reklama