Reklama

Geopolityka

Dżihadyści z Mali kontratakują

Amerykańscy instruktorzy trenują wojska malijskie, fot. Staff Sgt. Edward Braly, USAF, domena publiczna

14 stycznia br. mimo trwającej operacji francuskiej Serval, islamiści przypuścili kontrofensywę, w czasie której udało im się zająć miejscowość Diabaly oddaloną od stolicy Mali Bamako o 350 km.Dżihadystom udało się przeniknąć do Diabaly, w centralnym Mali, nocą a następnie wyprzeć rozlokowane tam oddziały rządowe.

Tymczasem Francja zwołała nadzwyczajną sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby omówić sytuację w Mali. Równocześnie Paryż wywiera presję na państwa Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), aby te wysłały do Mali swoich żołnierzy. Liderzy ECOWAS mają się spotkać w tej sprawie 15 stycznia br. w Bamako, a wysłanie sił może nastąpić już w tym tygodniu.

Ze swojej strony prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał w ostatni weekend, że Amerykanie udzielili siłom francuskim w Mali "ograniczonej technicznej pomocy".

(MMT)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.