Reklama

Geopolityka

Dyslokacja sił, Chiny i Rosja tematami podróży Pompeo do Europy

Fot. Tymon Markowski/MSZ
Fot. Tymon Markowski/MSZ

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas przyszłotygodniowej podróży do kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, rozmawiać będzie o przegrupowaniu amerykańskich wojsk oraz o Rosji i Chinach — poinformował Departament Stanu.

Rozpoczynająca się w poniedziałek podróż do Czech, Słowenii, Austrii i Polski będzie dopiero trzecim zagranicznym wyjazdem Pompeo od wybuchu epidemii COVID-19. O swoich planach szef amerykańskiej dyplomacji poinformował krótko już podczas środowej konferencji prasowej. Dzień później Departament Stanu podał szczegóły podróży.

Zacznie się ona w Pradze, gdzie Pompeo spotka się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem i premierem Andrejem Babiszem. Strony omawiać będą współpracę w dziedzinie energii jądrowej i "wysiłki mające na celu przeciwstawianie się szkodliwym działaniom Rosji i komunistycznych Chin" - podał Departament Stanu. W Pilźnie szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z ministrem spraw zagranicznych Tomaszem Petrziczkiem i upamiętni wyzwolenie miasta przez Amerykanów spod niemieckiej okupacji w 1945 roku.

W stolicy Słowenii Lublanie 13 sierpnia wśród poruszanych tematów będzie energetyka oraz sytuacja polityczna na Bałkanach. Oczekuje się, że wygłoszone zostanie oświadczenie dotyczące sieci 5G.

Dzień później w Wiedniu Pompeo spotka się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem oraz z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim.

Organizacja ta monitoruje przestrzeganie przez Iran umowy nuklearnej z 2015 roku, z której Stany Zjednoczone wycofały się po trzech latach. Amerykańska administracja próbuje przekonać innych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do bezterminowego przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. Obecnie obowiązujące — zgodnie z porozumieniem nuklearnym — wygasa w październiku.

15 sierpnia w Warszawie — jak informuje Departament Stanu — Pompeo spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Omawiana będzie nowa umowa dotycząca obronności, kwestia wychodzenia z epidemii koronawirusa, bezpieczeństwo sieci 5G oraz "poprawa regionalnego (rynku) energii i infrastruktury przez Inicjatywę Trójmorza".

Podczas pobytu w Polsce sekretarz stanu USA upamiętni także Bitwę Warszawską, której setna rocznica przypada 15 sierpnia.

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, jak w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski. Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność.

W ubiegłym tygodniu Warszawa i Waszyngton doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce ma się zwiększyć o co najmniej tysiąc.

Reklama

Komentarze

    Reklama