Reklama

Geopolityka

Duda po RBN: "Posiedzenie było bardzo merytoryczne"

Fot. NATO
Fot. NATO

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i kierunki, w jakich powinna być realizowana nasza polityka, nie ma dzisiaj zasadniczych sprzeczności na scenie politycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda po środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent powiedział, że nowa formuła RBN okazała się bardzo dobra. Poinformował, że swoje stanowiska przedstawili: premier Beata Szydło, ministrowie i przedstawiciele ugrupowań politycznych; następnie odbyła się dyskusja. "Wszystkie głosy były bardzo ciekawe i bardzo wartościowe" - powiedział.

Posiedzenie było bardzo merytoryczne. Odbyła się rzeczowa dyskusja na najważniejsze tematy dotyczące bezpieczeństwa Polski

prezydent RP Andrzej Duda

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że spotkanie było objęte klauzulą tajności, wobec czego nie może ujawniać szczegółów. Prezydent zapowiedział, że w kontekście lipcowych wydarzeń w Polsce, czyli Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, można oczekiwać kolejnych posiedzeń RBN. Wyraził satysfakcję, że w formule posiedzeń RBN "jest miejsce na merytoryczną, konstruktywną debatę".

W podstawowych sprawach związanych z bezpieczeństwem Polski i naszych obywateli stanowisko całej sceny politycznej jest w zasadniczych kwestiach absolutnie jednorodne. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i obywateli, o kierunki, w jakich powinniśmy podążać i powinna być realizowana nasza polityka, nie ma dzisiaj zasadniczych sprzeczności na scenie politycznej

prezydent RP Andrzej Duda

Środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego było pierwszym, któremu przewodniczył prezydent Andrzej Duda.

W spotkaniu wzięli udział premier Beata Szydło oraz szefowie wszystkich ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie: PiS - Jarosław Kaczyński, PO - Grzegorz Schetyna, Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Nowoczesna - Ryszard Petru i PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz.

W skład RBN wchodzą także: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska oraz sekretarz Rady, szef BBN Paweł Soloch.

Szef BBN Paweł Soloch w ubiegłym tygodniu mówił, że termin 9 marca na zwołanie posiedzenia RBN prezydent Duda uznał za najbardziej odpowiedni. "Jesteśmy na parę miesięcy przed ważnymi wydarzeniami w kraju - szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży" - zaznaczył.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

Na zaproszenie prezydenta w posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć także byli prezydenci oraz byli premierzy. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach RBN również inne osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. Igor T

    A co z dostępnością Polaków do broni? Czesi zbroją się na potęgę. Co na to PiS, mam nadzieję, że zostaną wykonane pozytywne ruchy w tym kierunku. Jak się Ciebie nie będą bali to Cię nie będą szanowali...

    1. rcicho

      Jest plan aby dać Polakom dostep do broni ale dopiero jak wróg będzie zajmował kraj. To nie istotone, że składy broni zostaną zaatakowane jako jedne z piewszych, że wyszkolenie kilkuset tysiecy ludzi musi potrawac kilka miesiecy. Ważne, że teraz politycy czują się bezpiecznie kiedy Kowlaski jest bezbronny.

  2. say69mat

    @def24.pl: Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i kierunki, w jakich powinna być realizowana nasza polityka, nie ma dzisiaj zasadniczych sprzeczności na scenie politycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda po środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. say69mat: Skoro jest aż tak dobrze, to dlaczego jest aż tak .... nijak???

Reklama