Reklama

Geopolityka

DEFENDER już trwa. Amerykanie w drodze do Europy

Generał major Joe Jarrard, zastępca dowódcy US Army Europe. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Generał major Joe Jarrard, zastępca dowódcy US Army Europe. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher wysocy rangą oficerowie Sił Zbrojnych RP i Sił Zbrojnych USA wzięli udział w odprawie dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy w czasie ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. Przedsięwzięcie to, którego lwią częścią będzie największy od ćwierć wieku przerzut wojsk amerykańskich do Europy, ma odbywać się m.in. na terytorium Polski od lutego do kwietnia bieżącego roku.

Nazwa DEFENDER to akronim od Dynamic Employment of Forces to Europe for NATO Deterrence and Enchanced Readiness (dynamiczny przerzut sił do Europy w ramach natowskiej inicjatywy odstraszania i wzmocnionej gotowości). Podobnie jak w czasach zimnej wojny uważa się obecnie, że w razie ewentualnego konfliktu w obronie Europy kluczowe będzie przerzucenie do niej sił zbrojnych bazujących w czasie pokoju ze Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu tak jak przed trzema dekadami podobne operacje powinny być intensywnie trenowane.

„Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 to mocne potwierdzenie naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa - powiedział na uroczystości poprzedzającej odprawę szef MON.

image
Minister Mariusz Błaszczak Fot. Maciej Szopa/Defence24

To bardzo ważny test nie tylko dla wojska, ale również dla administracji oraz instytucji pozamilitarnych. […] To ćwiczenie jest mocnym potwierdzeniem naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa. DEFENDER-Europe 20 to także możliwość sprawdzenia się Wojska Polskiego zarówno pod względem planowania, logistyki jak i koordynacji. […] Chcemy, aby społeczeństwo miało świadomość globalną o tym, że skala zaangażowania sił Stanów Zjednoczonych, powierzenie Polsce roli jednego z państw gospodarzy oraz fakt organizacji ćwiczenia przez dowództwo sił USA w Europie jest jednym z elementów rosnącego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w budowę bezpieczeństwa całego regionu

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

DEFENDER-Europe 20 już tak naprawdę się rozpoczął – w czwartek 23 stycznia zaczął się bowiem załadunek żołnierzy i sprzętu sił amerykańskich stacjonujących w USA na kolej i ich przemieszczenie w kierunku portów po drugiej stronie Atlantyku. Ze Stanów Zjednoczonych do Europy przerzuconych ma zostać niemal 20 tys. żołnierzy. Przebędą oni drogą morską 4 tys. kilometrów w ramach 12 różnych tras konwojowych. Przerzut nastąpi także drogą lotniczą. W celu przyjęcia posiłków zza oceanu zostanie uruchomionych 14 baz powietrznych i portów morskich na terenie całej Europy.

Kolejnych 9 tys. ćwiczących Amerykanów będą to żołnierze na co dzień stacjonujący w Europie. Oprócz tego w DEFENDER-Europe 20 weźmie udział około 8 tys. żołnierzy z 17 innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym 2 tys. z Polski. „Nasz wkład to nie tylko ponad dwa tysiące żołnierzy, ciężki sprzęt, lotnictwo, infrastruktura drogowa, kolej czy porty. To również bardzo liczna grupa ludzi z sektora cywilnego i pozostałych służb, takich jak policja, straż pożarna, czy straż graniczna" – podkreślił szef MON. Dodał też, że ćwiczenia są wyjątkowe dla Polski, gdyż w ich trakcie będzie można wypróbować w praktyce narodowe procedury i możliwości logistyczne.

image
 Fot. Maciej Szopa/Defence24

Z kolei ambasador Mosbacher powiedziała, że ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 to dowód zaangażowania się USA w Europie i żywotności gwarancji zapisanych w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Ambasador podkreśliła rolę Polski w ćwiczeniu, które odbędzie się łącznie na terytorium siedmiu krajów. Zaznaczyła, że sukces zależy nie tylko od wojska, ale i lokalnych społeczności, których przedstawiciele mogą na odprawie "zadać pytania i przedyskutować obawy".

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 będzie podzielone na 5 faz:

- Przemieszczenie, które już trwa i obejmuje przerzut sił z USA do Europy, pobranie sprzętu z magazynów na terenie Belgii i Niemiec i przemieszczanie się do rejonów ćwiczeń;

- Swift Response: ćwiczenie będące operacją desantu powietrznego na przełomie kwietnia i maja w Państwach Bałtyckich i Gruzji. Na Litwie weźmie w nim udział m.in. polska 6. Brygada Powietrzno-Desantowa;

- Ćwiczenie dowódczo-sztabowe, w którym udział weźmie m.in. polska 12. Dywizja Zmechanizowana, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód. W ich ramach zostanie przeprowadzone m.in. ćwiczenie artyleryjskie DYNAMIC FRONT;

- Ćwiczenie połączone (w maju), obejmujące kilka mniejszych ćwiczeń prowadzonych przez poszczególne kraje z udziałem przybyłych do Europy sił amerykańskich;

- Powrót sił amerykańskich do jednostek macierzystych za oceanem.

W czasie trwania DEFENDER-Europe 20 będą wykorzystywane porty lotnicze w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a także porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Sprzęt wojskowy będzie przemieszczał się drogami publicznymi (w konwojach po 10-20 pojazdów, wozy gąsienicowe na niskopodwoziowych naczepach) i koleją. Amerykanie pojawią się także w Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu.

Reklama

Komentarze (8)

 1. GTE

  Rosja chce powrotu do roli nadzory Europy środkowej i wschodniej. Bez tego ten kraj się załamie. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał dobrych relacji z Moskwą bo to jest nierealne z polskiego punktu widzenia.

 2. Autor nieznany

  Efik w tle musi być, a co! Kto bogatemu zabroni

 3. Rzyt

  Rewelacja planowanie zrzutu naszych koło kub,os,pancyrow, migów,su,tu,mi,ka,t72b3,T90 i innych...kupiliście im chociaż spike,granatniki,wiesel jakieś czy coś takiego? NIE!nie nada...ich Zdaniem ma być zwiad...ile czasu ruskie potrzebują by brygade taką rozwalić i ile rakiet zluzyja i wody ile wyleją na gaszenie okolicy po spadających wrakach...zróbcie im od razu to co 1 samodzielnej w driel...pontonem ich przez Bałtyk...niech pokażą jak się traci 30% stanu osobowego...

  1. Sailor

   Jak widzisz wojskowi nie widzą w tym problemu, a to głównie z tego powodu, że gdyby faktycznie doszło do konfliktu to okręg Królewiecki zostałby dosłownie zaorany razem z Osami, Pancyrami i S-300/400/500/1000000....

  2. fsdfdsgfdgfd

   Ściemniasz, to tak nie działa jak napisałeś, brygady pow-des zrzuca się tak, aby nie było w danym miejscu zbyt silnej obrony, inaczej jest porażka. Przykładem takiej porażki jest Arnchem. Każdy chyba dowódca, czy sztabowiec to wie.

  3. magazynier

   Wniosek jest jeden scenariusz tych ćwiczeń napisał ktoś z wyobraźnią. Pani Mosbacher?

 4. dim

  W Grecji bardzo spokojnym tonem wskazano właśnie, że dwustronna umowa grecko-amerykańska będzie musiała poczekać. Chodzi o aktualizację spraw m.in. dotyczących baz (i ewentualnych następnych baz) USA. "Dopóki nie uzyskamy uchwytnego ręką wsparcia, ze strony Waszyngtonu, w kwestii tureckiej prowokacyjności". - trudno tłumaczy się dosłownie, ale nie zniekształcam. Chodzi oczywiście o skonkretyzowane gwarancje rzeczywistego wsparcia obronnego. Innymi słowy "Potrzebujemy tylko takich baz, interesują nas tylko takie bazy, które będą broniły także nas". A potwierdził to były naczelny dowódca, a do poprzedniego tygodnia grecki MON, Admirał Apostolakis.

  1. dim

   30/1 godz. 21:00 - A jednak umowę tę przegłosowano w parlamencie "tak". Mimo wyraźnych obiekcji ze strony dowódców wojskowych.

  2. Wppr

   Jak się ma za przeciwnika alkoholika z nożem trzeba być gotowym na wszystko, nawet jeśli wydaje się to nielogiczne...

  3. CdM

   Wcale mnie to nie dziwi, zważywszy że NATO przed atakiem Turcji nie ma obowiązku Grecji bronić, innego sojuszu niema, więc jest póki co zdana sama na siebie.

 5. yaro

  Benjamin Netanyahu, który w tej chwili spotyka się z Władimirem Putinem na Kremlu, napisał w swoim Twitterze po rosyjsku: "Ważne spotkanie robocze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Stosunki między Izraelem a Rosją nigdy nie były tak dobre i trwałe. Dziękuję, Prezydencie Putin!" „Dziękuję mojemu przyjacielowi prezydentowi Putinowi za ułaskawienie Naamy Issahar” - powiedział premier Izraela w przeddzień wyjazdu do Moskwy. ----- bez komentarza kto myśli niech sam sobie odpowie

  1. Ukulele

   Całe szczęście Izrael nie jest w NATO. Zresztą nie ma potrzeby bronić się przed ruskimi. Każdy kraj prowadzi politykę pod siebie. Nie można w sumie ich za to winić. Swoją drogą nie maja łatwego sąsiedztwa podobnie jak my.

  2. Wania

   To bardzo dobra wiadomość. Myślę, że w eufori też był Erdogan i Asad. Iran też pewnie skacze z radości. Dla Asada oznacza to, że jego kraj nadal Izrael bedzie latał gdzie chce co umocni sojusz Syrii z Rosją. Turcja w Libii poczuje się też pewniej. O Iranie nie wspomnę. A Izrael osiągnął swoj cel - wyciągnął swojego obywatela z łagru. Izraelski premier leci do Rosji po jednego obywatela... Rosyjski Prezydent odpoczywał na daczy, gdy marynarze umierali w zatopionym Kursku.

  3. Sailor

   Tylko panie yaro co to ma wspólnego z powyższym artykułem? Równie dobrze mógłbyś napisać o kondycji gospodarki w Bangladeszu. Chyba, że jest to wyraz twoich kompleksów.

 6. endras1

  Box123-samo sedno. Każdy prawdziwy Polak to rozumie.

 7. piotr

  Jestem ciekaw z kim oni chca walczyc w Europie ze tylu ich przyjedzie ,na pewno nie z Rosja gdyz Trump nie jest tak raczej zdaje sobie sprawe ze nie byloby wygranych ,ale zaczekam na opinie DAVIEN on napewno wie.

  1. Box123

   Nie musisz się czekać na opinie Daviana. Chętnie ci odpowiem. To ćwiczenia obronne, a nie mające ćwiczyć atak na kogoś. Ale tak, mają przygotowywać do obrony przed atakiem konkretnego przeciwnika. Przed atakiem ostatniego autorutarnego i agresywnego reżimu w Europie, który od ponad 10 lat napada okoliczne państwa i regularnie trenuje napasc na Polskę, w tym uderzenia atomowe na Warszawę

  2. Marek1

   A nie jesteś ciekaw na kogo szykuje swą armię tow. Putin ?? Jeszcze parę lat temu Rosja miała 25 tys. spadochroniarzy. Obecnie jest ich już ponad 46 tys., a ma być docelowo za 4 lata ok 72 tys. czyli więcej niż liczy CAŁOŚĆ personelu bojowego WP i WOT. A może wg. ciebie wojska aeromobilne to klasycznie defensywna formacja jak bredzi Kreml ?? ;)

  3. Wania

   Bardzo dobra uwaga. Z tym, ze nie leca tu walczyc tylko cwiczyc. I wlasnie ma pójść twój przekaz. Kraj NATO, gdzie są Amerykanie oznacza, ze Rosja ma sie trzymać z daleka. Tak bylo z RFN i tak jest z Polską, Litwą, Łotwą i Estonią.

 8. Ustawiator

  W nowej Dębie ich zabraknie a szkoda bo nowe kible

Reklama