Reklama

Geopolityka

Dania i Włochy wydalają rosyjskich dyplomatów

Fot. facebook.com/mncne

Dania i Włochy postanowiły wydalić rosyjskich dyplomatów. Dania wydala 15 rosyjskich dyplomatów tłumacząc to działalnością szpiegowską. Włochy wydalają natomiast 30 dyplomatów rosyjskich ze względu na bezpieczeństwo narodowe Włochy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wydalamy 15 rosyjskich dyplomatów, którzy w Danii prowadzili działalność szpiegowską - poinformowało we wtorek duńskie MSZ.

Czytaj też

Według duńskich władz "osoby zidentyfikowane jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych pracowały jako dyplomaci w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Kopenhadze".

Reklama

"Nie będziemy akceptować działań szpiegowskich na duńskiej ziemi" - podkreślił szef MSZ Danii Jeppe Kofod, który o decyzji poinformował już stronę rosyjską.

Wskazani dyplomaci, wśród których nie ma ambasadora Rosji w Kopenhadze, mają 14 dni na opuszczenie Danii. Duńskie MSZ dodało, że "nie chce zrywać stosunków dyplomatycznych z Rosją", a ambasador Rosji jest "głównym kanałem przekazywania jasnych komunikatów bezpośrednio Kremlowi".

Czytaj też

Jak informują duńskie media, decyzja o wydaleniu dyplomatów jest konsekwencją wojny w Ukrainie, a zwłaszcza ostatnich doniesień o zbrodniach wojennych w Buczy pod Kijowem.

Włochy również wydalają dyplomatów rosyjskich

Podobny ruch postanowiły uczynić Włochy wydalając ze swojego kraju rosyjskich dyplomatów. Szef włoskiego MSZ poinformował podczas wizyty w Berlinie, że rano sekretarz generalny resortu Ettore Sequi wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Razowa, by zawiadomić go o decyzji rządu o wydaleniu 30 dyplomatów, uznanych za personae non gratae.

"Taki krok, podjęty w porozumieniu z innymi partnerami europejskimi i atlantyckimi, okazał się konieczny z powodów związanych z naszym bezpieczeństwem narodowym, w kontekście aktualnego kryzysu w konsekwencji nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę ze strony Federacji Rosyjskiej" - oświadczył minister Di Maio.

Czytaj też

Decyzja rządu w Rzymie została ogłoszona tuż po tym, gdy 15 rosyjskich dyplomatów wydaliła Dania. W poniedziałek 35 dyplomatów z Rosji wyrzuciła Francja, 40 - Niemcy, 4 - Irlandia. W marcu z Polski wydalono 45 rosyjskich dyplomatów.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Czekam na kolejną piosenkę Kultu o rosyjskich dyplomatach.