Reklama

Geopolityka

Czystki w Rosji. Nieoficjalnie: gen. Surowikin aresztowany

generał armii Siergiej Surowikin
generał armii Siergiej Surowikin
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

„Generał Armagedon”, czyli Siergiej Surowikin, były głównodowodzący wojsk inwazyjnych na Ukrainie i szef Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej miał zostać aresztowany. Surowikin jest określany jako politycznie związany z Jewgienijem Prigożynem. Surowikin w czasie puczu nagrał odezwę do wagnerowców, by zakończyli bunt.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Surowikin jako jedyny wysokiej rangi oficer nagrał w czasie buntu Prigożyna odezwę, by wagnerowcy wrócili do koszar. Wyglądało to tak jakby rosyjski generał próbował publicznie odciąć się od puczu, ponieważ w innym wypadku zostanie uznany za współwinnego. Nagranie oceniono jako mało przekonujące, Surowikin wyglądał na nim jakby został do nagrania przymuszony.

Czytaj też

Media szeroko opisywały zażyłe relacje pomiędzy Prigożynem i Surowikinem, więc nie jest zaskoczeniem informacja, że ten oficer prawdopodobnie został aresztowany. Wraz z nim zatrzymany miał zostać jego zastępca – gen. Andriej Judin. Surowikin przestał być głównodowodzącym sił inwazyjnych, 11 stycznia 2023 roku, gdy pełną komendę przejął gen. Walerij Gierasimow. Surowikin został zastępcą Gierasimowa, aczkolwiek nową-starą nominację określano jako degradację frakcji Surowikin-Prigożyn.

Reklama

Czytaj też

Zyskał przydomek „rzeźnika Syrii", z uwagi na brutalną pacyfikację rebelii w tym kraju. Operację w Syrii Surowikin przeprowadzał w ścisłej kooperacji z Grupą Wagnera. Po serii niepowodzeń w inwazji przeciwko Ukrainie 10 października 2022 roku mianowano go głównodowodzącym inwazji, co zostało odebrane przez rosyjskich mil-blogerów jako wybór zdeterminowanego i doświadczonego dowódcy, który może odmienić losy wojny. Finalnie okazało się, że głównym zadaniem Surowikina była ewakuacja rosyjskiego zgrupowania z zachodniego brzegu Dniepru na drugą stronę rzeki i porzucenie Chersonia. Decyzję o wycofaniu wojsk za Dniepr ogłosił na odprawie, którą następnie opublikowano w Internecie.

Czytaj też

Informacja o aresztowaniu Surowikina nie została oficjalnie potwierdzono. Jego zatrzymanie opisał „The Moscow Times" oraz korespondenci piszący na Telegramie. Surowikin ma przebywać w areszcie Lefortowo. Co istotne, „The New York Times" podał informację, że Surowikin wiedział o zbliżającym się buncie wagnerowców. Instytut Studiów nad Wojną, w swojej analizie, stwierdził iż to Surowikin ma być „kozłem ofiarnym", na którego spadła polityczna odpowiedzialność za pucz Prigożyna.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. asymetria

  Troche jak w Szachah - tem mu zbije pionka ten mu hetmana lub skoczka. Kto wygra zobaczmy

 2. Igor Aretano

  Surovikin pierwszy zwrócił się publicznie do wagnerów z wezwaniem do zaprzestania buntu. Wiadomość o aresztowaniu Surovikina jest warta tyle samo, co wiadomość, że Putin jutro umrze na raka.

  1. Rusmongol

   Co za różnica czy agent kgb zejdzie na raka a cała Rosja to banda f@szystow i sw/rów że stepów. Zresztą nie wiadomo który ten pupin zszedł by na raka, ten prawdziwy z bunkra czy ten drugi co wchodzi pomiędzy ludzi w tłum.

 3. asymetria

  Co do Syrii - ogolnie dzieli "wiosnom ludow" i wpwadzniu demokracji tam mamy tak - Libia - wojna domowa ok 100 tys zabiych, Afgastanasn - 20 lat okupacji - 300 tys zabihch zero spokoju, Irak - 665 tys zabitch - ciagle nie pokoje, Syria - 500 tys zabitch 11 lat wojny . Czyli zobaczcie jak USa wchowdzi gdzies wpwadzac demokarcje mamy - 2 milony zabitch i 5 milnow uchoccow i wojny domowe trfajace 10-20 lat. Niezle co nie? TEraz demokacja dopadla Ukraine. NAstepna Rosja Iran i CHiny. Czekaja na wolnosc.

  1. Vixa

   No, tylko że w Rozzji to tak z 50 mln to by się przydało towarzyszu. Dacie radę?

  2. TIGER

   Co do Syrii to bym nie był taki pewny że to wina USA, przecież Turcja też tam się panoszy, jeśli chodzi o Libię to czytałem że obywatele Libii popierali interwencję przeciwko Kadafiemu a jak to się skończyło to każdy wie. W Chinach wątpię żeby były ataki terrorystów gdyby USA wyzwoliły Chiny od uciemiężycieli bo w Chinach praktycznie nie mieszkają dżihadyści którzy wierzą że pójdą do nieba

  3. Buczacza

   Codziennie dziękuję opatrzności Bożej za ten plik skondensowanej wiedzy. Jakże poetycko opakowaną. Ta głębia e rodzaju "afgastanasn, tudzież zabihch,wchowdzi,wpwadzac, milnow uchoccow,trfajace ". Naprawdę świat i rzeczywistość a'la kreml jest zdecydowanie inna...

 4. Macminik

  Bardzo dobrze, niech się sam wyaresztują, skażą itd... Dobry kierunek - samounicestwienie.

  1. papa lebel

   Joł, czekamy na czystkę w armii a'la rok 1938 ver.2.0 :)

  2. DІM

   "Samounicestwienie" powiedział człowiek mieszkający w kraju, który swoimi programami socjalnymi doprowadził do tego, że rok do roku ubyło mu 300 tys. mieszkańców. Śmiech na sali.

  3. Rusmongol

   @dim. Piszesz o Grecji? Bo jei chodzi o programy socjalne to Polska przy Grecji to świeżak. 😂. Zadłużenie 200% PKB i praktyczny upadek przez rozdawnictwo. Grecja może uczyć wszyskich ak tego nie robić.

Reklama