Reklama

Geopolityka

Czy relacje Republiki Korei z Japonią poprawią się?

Autor. Unsplash

Władze Korei Płd. przedstawiły w poniedziałek plan rozwiązania sporu z Japonią o odszkodowania za pracę przymusową w latach II wojny światowej. Wykorzystywanym Koreańczykom, którzy wygrali w sądzie z japońskimi firmami, ma zapłacić rząd w Seulu za pośrednictwem fundacji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Spór o odszkodowania za pracę przymusową i wykorzystywanie seksualne w czasie II wojny światowej utrudniał w ostatnich latach relacje pomiędzy Koreą Płd. a Japonią, kluczowymi sojusznikami USA w Azji. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol zabiega o rozwiązanie sporu i naprawę stosunków w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Korei Płn.

Czytaj też

Propozycja formalnie przedstawiona w poniedziałek przez ministra spraw zagranicznych Korei Płd. Park Dzina zakłada, że rząd w Seulu wypłaci ofiarom odszkodowania za pośrednictwem fundacji, która pozyska fundusze z „dobrowolnych darowizn" sektora publicznego – podała agencja Yonhap.

Reklama

Prezydent Jun oświadczył, że plan jego rządu jest oparty na determinacji, by prowadzić „zorientowane na przyszłość relacje" z Japonią.

Pomysł wywołuje jednak kontrowersje wśród ofiar i ich rodzin, ponieważ nie przewiduje odszkodowań bezpośrednio od japońskich firm. Gdy minister Park formalnie przedstawiał propozycję, na zewnątrz protestowało przeciwko niej kilkanaście osób – podkreśla agencja Reutera.

Czytaj też

Rząd Japonii przyjął propozycję z zadowoleniem i przekazał, że podtrzymuje wcześniejsze oświadczenia, w których wyrażał żal za agresywne działania w czasie wojny. Tokio zezwoli również japońskim firmom na dokonywanie dobrowolnych wpłat na fundusz w Seulu – podała agencja Kyodo.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Korei Płd. orzekł, że japońskie firmy Mitsubishi Heavy Industries i Nippon Steel muszą zapłacić 15 Koreańczykom odszkodowania za zmuszanie ich do ciężkich robót w czasie II wojny światowej, gdy Japonia okupowała Półwysep Koreański. Firmy odmówiły, co zrodziło ryzyko, że na poczet odszkodowań zajęte zostaną ich aktywa w Korei Płd.

Czytaj też

Spór rozszerzył się na płaszczyznę gospodarczą, gdy w odpowiedzi na wyroki sądu rząd Japonii wprowadził ograniczenia w eksporcie do Korei Płd. niektórych rodzajów strategicznych materiałów wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym. W odwecie Korea Płd. groziła nieprzedłużeniem umowy o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi, co mogłoby narazić na szwank współpracę wojskową obu państw z USA. Ostatecznie umowę przedłużono.

Rząd Japonii twierdzi, że kwestia odszkodowań została „całkowicie i ostatecznie" zamknięta przez porozumienie pomiędzy obu krajami zawarte w 1965 roku. Według części ekspertów porozumienie zawarto pod presją USA, które chciały zgody pomiędzy swoimi sojusznikami w czasie eskalującej wojny w Wietnamie.

Czytaj też

Japonia, która w II wojnie światowej sprzymierzona była z Niemcami, okupowała Półwysep Koreański w latach 1910-1945. Wielu Koreańczyków zmuszano do niewolniczej pracy w japońskich fabrykach, a nawet 200 tys. kobiet wykorzystywano seksualnie w sieci japońskich wojskowych domów publicznych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. krajan

    Japonia i Korea Połd. musza szybko zawrzeć stosowne porozumienia by wraz z USA i Taiwanem szykować sie na kolejną agresję, w tym przypadku Chin

Reklama