Reklama

Geopolityka

Przeciwrakietowa tarcza USA, Japonii i Korei na morzu

Autor. U.S. Navy

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia odbyły się na wodach międzynarodowych na wschód od południowokoreańskiej wyspy Ullŭng-do. Trenowano procedury wykrywania, śledzenia i przechwytywania celów wygenerowanych w komputerowej symulacji oraz dzielenia się informacjami – przekazało kolegium szefów sztabów armii Korei Płd.

„Poprzez te morskie ćwiczenia obrony rakietowej Korea Południowa, USA i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i dodatkowo scementowały swoje systemy reagowania" – napisano w komunikacie kolegium.

Reklama

Amerykańskie dowództwo Indo-Pacyfiku (USINDOPACOM) oceniło, że ćwiczenia poprawiły „interoperacyjność naszych kolektywnych sił" i pokazały „siłę trójstronnych relacji" z Koreą Płd. i Japonią, która odzwierciedla „nasze wspólne wartości i determinację przeciwko tym, którzy podważają stabilność w regionie".

Czytaj też

W ćwiczeniu wziął udział, USS Barry (DDG 52) wraz okrętem klasy Atago JS Atago (DDG 177) oraz ROKS Sejong Wielki (DDG 991). Reżim w Pjongjangu zagroził USA i Korei Płd. „bezprecedensowym odwetem" za wspólne ćwiczenia.

Trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej odbyły się po raz pierwszy 6 października 2022 roku, kiedy to ROKS Sejong Wielki przeprowadził trójstronne ćwiczenia morskie obok krążownika z rakietami kierowanymi klasy Ticonderoga USS Chancellorsville i niszczyciela z rakietami kierowanymi klasy Arleigh Burke USS Benfold, wchodzących w składgrupy lotniskowcowej USS Ronald Reagan, oraz japońskich niszczycieli JS Chokai i JS Ashigara w odpowiedzi na prowokacje Korei Północnej.

Czytaj też

Tymczasem w Pentagonie żołnierze z Korei Południowej i USA mają w środę rozpocząć wspólne ćwiczenia studyjne w scenariuszu zakładającym użycie przez Koreę Północną broni jądrowej. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie „rozszerzonego odstraszania", czyli zobowiązania USA do obrony sojuszników przed potencjalnym atakiem.

Trójstronne ćwiczenia odbyły się krótko po tym, jak w minioną sobotę Korea Północna wystrzeliła rakietę Hwasong-15 ICBM, która- jak się uważa- teoretycznie jest w stanie trafić w cele w dowolnym miejscu na kontynencie amerykańskim. W Związku z tym w niedzielę Korea Południowa i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia lotnicze, z udziałem bombowców B-1B i samolotów F-35A, w odpowiedzi na wystrzelenie ICBM dzień wcześniej.

Czytaj też

W poniedziałek Korea wystrzeliła również dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku Morza Wschodniego, co wydawało się symulować celowanie w południowokoreańskie i amerykańskie bazy lotnicze w Cheongju w prowincji Chungcheong i Gunsan w prowincji Jeolla.

Czytaj też

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić najnowsze próby rakietowe Korei Płn., ale Chiny i Rosja, które dysponują prawem weta, w dalszym ciągu blokowały podjęcie stanowczych kroków w Radzie i wzywały do złagodzenia sankcji nałożonych na Pjongjang.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama