Geopolityka
Cywilne samoloty mogą operować z lotnisk wojskowych. Weszła w życie zmiana ustawy Prawo Lotnicze
Samoloty cywilne realizujące zadania na rzecz Sił Zbrojnych RP, na przykład transportujące żołnierzy i sprzęt w ramach misji zagranicznych, mogą już lądować na lotniskach wojskowych. Weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo Lotnicze, która umożliwia tego typu działania.
8 września 2015 r weszła w życie uchwalona 25 czerwca 2015 roku nowelizacja ustawy – Prawo Lotnicze, która umożliwi cywilnym samolotom transportowym (polskim i obcym) start i lądowanie na polskich lotniskach wojskowych, jeśli wymagają tego zadania realizowane na potrzeby polskich Sił Zbrojnych np. przewóz żołnierzy lub ładunku.
Dzięki nowym regulacjom cywilne transportowe statki powietrzne będą mogły być wykorzystane do zabezpieczenia logistycznego misji stabilizacyjnych wykonywanych przez polskie kontyngenty wojskowe. Łatwiejszy będzie transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych na miejsce załadunku lub wyładunku. W wielu sytuacjach sprzętu i ludzi nie trzeba będzie przemieszczać na lotnisko cywilne, ale będzie można użyć najbliższego lotniska wojskowego. Nie będzie też obowiązku wpisywania lotniska wojskowego do rejestru lotnisk cywilnych.
Udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnych za każdym razem będzie wymagało zgody Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, wydanej w porozumieniu z dowódcą jednostki organizacyjnej lub związku organizacyjnego Sił Zbrojnych, który użytkuje lotnisko wojskowe.
Rozwiązanie to jest zastosowaniem w naszym kraju rozwiązań sprawdzonych i stosowanych na świecie. Kraje NATO powszechnie wykorzystują cywilne statki powietrzne w celach wojskowych i zezwalają im na operacje na lotniskach wojskowych. Szczególnie podczas dużych operacji transportowych, ale również w wielu zadaniach pomocniczych. Na przykład niemieckie siły powietrzne korzystając z wynajętych maszyn do holowania celów powietrznych dla artylerii przeciwlotniczej i myśliwców.
W 2014 roku, gdy rozpoczęto prace nad nowelizacją umożliwiającą tego typu działania MON szacował, że może to przynieść oszczędności budżetowe wysokości około 37 mln zł rocznie.
Tubylec
No to teraz "elyty" będa miały zepewnione spokojne miejsce ewakuacji w razie W.
elp
No właśnie,mamy pełno lotnisk cywilnych za grube miliony które stoją puste, patrz Radom haha przynajmniej wojsko skorzysta.