Reklama

Geopolityka

Ćwiczenia chińskiego lotnictwa w rejonie Tajwanu; Merkel i Putin rozmawiali o Iranie i Ukrainie

Fot. U.S. Air Force/Wikimedia Commons
Fot. U.S. Air Force/Wikimedia Commons

Geopolityczne podsumowanie dnia w piątek.

Chińskie lotnictwo ćwiczyło w rejonie Tajwanu

Chińskie bombowce i myśliwce przeprowadziły w piątek ćwiczebne loty wokół Tajwanu – poinformowały chińskie siły powietrzne. W ramach manewrów bombowce H-6K i samoloty rozpoznawcze obleciały wokół Tajwan demonstrując "nowe wzmocnienie zdolności bojowych". Ponadto po raz pierwszy myśliwce Su-35 przeleciały wraz z bombowcami nad Cieśniną Bashi, oddzielającą Tajwan od Filipin.

W ciągu ostatniego roku zwiększono intensywność chińskich ćwiczeń, by pokazać władzom tajwańskim gotowość udaremnienia jakichkolwiek formalnych kroków w kierunku niepodległości. Nasilenie militarnej aktywności na objętym roszczeniami terytorialnymi Chin akwenie Morza Południowochińskiego niepokoi inne państwa regionu oraz USA.


Merkel i Putin rozmawiali o Iranie i wschodniej Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej poruszyli temat sytuacji na Bliskim Wschodzie po wycofaniu się USA z porozumienia atomowego z Iranem oraz konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. 

Szefowa niemieckiego rządu i rosyjski przywódca zadeklarowali, że ich kraje będą dążyły do utrzymania umowy z Teheranem przy udziale pozostałych sygnatariuszy. Wyrazili też zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie i zgodzili się, że kluczowe jest unikanie dalszej eskalacji - przekazał rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert. Przywódcy dwóch krajów rozmawiali też o kryzysie na Ukrainie. Jak poinformował Kreml w wydanym komunikacie, Merkel i Putin zgodzili się na zintensyfikowanie działań w ramach czwórki normandzkiej (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja). Omówiono też kwestię misji ONZ, która miałaby ochraniać obserwatorów OBWE. 

PAP/PM

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Taka refeleksja

    Mam wrażenie, że Merkel pytała Putina, co dostał od Netanjahu za zdradę Iranu. A drugie pytanie dotyczyło 9 maja i co Putin ustalił z Netanjahu odnośnie wrogiego przejęcia Polski i wyciśnięcia 300 mld USD - i czy Niemcy będą uczestniczyć w tym rozbiorze i jak będą zyskownie partycypować w przekształceniu Polski w Mitteleuropę.

Reklama