Reklama

Geopolityka

Chińsko-rosyjska baza powstanie w Afryce?

Fot. Baycrest/CC BY-SA 2.5
Fot. Baycrest/CC BY-SA 2.5

Chińska Republika Ludowa (ChRL) i Federacja Rosyjska rozważają budowę baz w Afryce. Chiny biorą pod uwagę nowy port w Senegalu, a Rosja jako lokalizację akceptuje Berberę w separatystycznym regionie Somalilandu.

Według wojskowych i cywilów z Amerykańskiego Departamentu Obrony są to bardzo prawdopodobne do realizacji scenariusze. Potwierdzają to również  ogólne wypowiedzi polityków  obu zainteresowanych stron.

Jak pisze IHS Jane's, głównodowodzący AFRICOM przygotował już w tej sprawie specjalny raport dla komisji senackiej w związku z chęcią wycofania części Sił Zbrojnych USA z  obszarów Afryki Zachodniej. Amerykańscy dyplomaci ostrzegają, że działania Rosji i Chin w Afryce szkodzą interesom USA, Zachodowi i poszczególnym krajom tego kontynentu.

ChRL chce zbudować nowy port pod pretekstem pomocy marynarce wojennej Senegalu. Byłaby to więc doskonała okazja do zainstalowania w oparciu o niego nowej i zarazem bardzo potrzebnej Chinom bazy wojskowej. Chiny od dawna cierpliwie budują swoje wpływy w Afryce.

Mają już bazę w Dżibuti, a Pekin usilnie chce zintensyfikować współpracę militarną  m.in. z Sudanem, Etiopią, Erytreią, Somalią, Kenią i Tanzanią. Te projekty mają umocnić nie tylko polityczno-gospodarczą, ale i militarną obecność Chin w Afryce.

Z kolei dla Moskwy Afryka to kolejny po Europie i Bliskim Wschodzie obszar konfrontacji z Zachodem. Co również istotne Rosjanie są tu nadal pozytywnie spostrzegani. Jak na razie operują na Czarnym Lądzie  najemnicy i wojskowi doradcy z Rosji, ale istnieje duże zainteresowanie założeniem baz w strategicznych rejonach, np. w tzw. Rogu Afryki.

W Angoli rosyjska armia  może korzystać z wybranych lotnisk lub ma dostęp do portów. Negocjowano też  warunki dostępu do bazy Sidi Barrani oraz otwarcia bazy w Sudanie. Natomiast sama lokalizacja bazy w Berbere  prawdopodobnie uwarunkowana jest uznaniem przez ten kraj niezależność Somalilandu od Somalii. Ale korzyści są olbrzymie, bowiem Moskwa miałaby zapewnioną kontrolę żeglugi Morzem Czerwonym między Morzem Śródziemnym a Morzem Arabskim. A to byłoby nie do zaakceptowania zarówno dla Amerykanów, jak i również dla Chin.

Reklama

Komentarze (11)

 1. F35 pilot

  A Amerykanie nic. Siedzą i nic nie robią. Chiny wybudowali również trasy kolejowe w Kenii i naprawdę wchodzą tam i już tam są a Amerykanie i Europa Zachodnia i NATO śpi. Obudźcie się bo za kilka lat ,za dziesięć lat będziemy w .....

  1. Zliczacz

   Gdyby USA nic nie robiły, to nie byłoby wojen w Jugosławii, Ukrainie, Afganistanie, Gruzji, Czeczeni, Iraku, Syrii, Libii itp. Niestety, ale na nieszczęście świata USA nie są bezczynne.

  2. Chomik

   Jugosławii, Ukrainie, Afganistanie, Gruzji, Czeczenii, Syrii? To tak na serio?

  3. Davien

   No popatrz ale wiesz ze za te wojny to akurat odpowiada głównei Rosja poza Irakiem , bo nawet w Libii teraz mieszają:)

 2. Adam S.

  To jest Rosja: nie dosyć że tworzą bazę, to u kolejnych separatystów, którym dostarczają "ochronę". Oczywiście w zamian za bezpłatne i wieczyste prawo użytkowania bazy. Jeśli tylko pojawia się okazja kolejnej destabilizacji w regionie, Rosja już tam jest.

  1. somen

   A dlaczego amerykanom wolno destabilizowac świat, a Rosji nie wolno załozyć bazy w uzgodnieniu z danym państwem.

  2. Emd

   A z ktorym z wielkich bratow wolalbys sie dogadac? Czytaj w ktorym spośród krajow wolalbys życ?

  3. Davien

   Doprawdy?? Bo jak na razie to raczej Rosja destabilizuje co tylko może i skad jej jeszcze nie wykopali.

 3. hym108

  ponoc amerykanie maja ok 600 baz na calym swiecie. czy to prawda? moze jakas anliza nad przyczna i powstawaniem/?

 4. Hobbysta

  To raczej bazy chińska i rosyjska a nie chińsko-rosyjska

 5. January

  Czy tylko USA może mieć bazy wojskowe rozsiane po całym świecie.

 6. Fanklub Daviena

  Baza w Afryce umożliwiłaby Rosjanom tankowanie Tu-95, Tu-142 i innych maszyn OGROMNIE zwiększając możliwości patrolowe na Oceanie Indyjskim, Południowym Pacyfiku a nawet Południowym Atlantyku, a to oczywiście w US Navy wywołuje histerię. Ba, przy bazowaniu tam latających cystern, Ocean Indyjski, Południowy Pacyfik stałyby się dostępne nawet dla takich maszyn jak Tu-22, Su-35 a nawet MiG-31 i Su-35 startujących z Rosji, gdyby Iran przepuścił je przez swoje terytorium! Teraz taką rolę pełni baza w Wietnamie (nie uległ wściekłym naciskom USA by pozbyć się Rosjan), ale jedna baza tankowania latających cystern to mało.

  1. Pirat

   Te bazy będą odizolowane, odkryte i łatwe cele dla NATO. Trochę jak niemieckie kolonie podczas IWŚ.

  2. Davien

   Funku pomarzyc dobra rzecz ale ta baza w razie jakiegos konfliktu z USa uległaby błyskawicznie unicestwieniu. ajuzpomysł z wysyłaniem MiG-31 nad Ocean Indyjski....

  3. inż.

   Wstukaj w Google "MiG-31BM refueling" to może zmienisz swoją opinię.

 7. FR technologiczne imperium

  Im bardziej Rosja wkręca się w imperialne zabawy tym bardziej zaciska sobie pętlę . Bo takie zabawy kosztują a Rosja ekonomią nie stoi , ale to nie mój problem tylko zwykłych Rosjan , których pensje stoją w miejscu ale w końcu na czyimś garbie trzeba imperium budować

  1. elea

   Boże ,człowieku moja pensja w Najjaśniejszej też jest mizerna a rachunki życia nad Wisłą mnie mordują. Jeśli jesteś biznesmenem to wiedz ,że Polacy też ciężko pracują i nic z tego nie mają a też muszą coś jeść i się ubrać. Jeśli tobie jest tak tu wspaniale to gratuluję ale nie wszystkim jest dobrze w Twoim raju.

  2. Yugol

   Nie ma to jak puszyć się cudzymi piórkami nie mając świadomości że jesteśmy tylko małym trybikiem gigantycznego mechanizmu i jeśli nas nie podsmarują .....

  3. FR technologiczne imperium

   Pojedź sobie na granicę Polsko-rosyjska i wejdź do pierwszej lepszej biedronki , połowa kupujących gada po rosyjsku , podobno u nas taniej i lepsza jakość a przypomnę że Królewiec to jeden z bogatszych rejonów Rosji . Ps co to znaczy "W moim" kraju? Jak już to w naszym , chyba że nie czujesz się Polakiem ale w takiej sytuacji nie wypowiadaj się jak byś się nim czuł.

 8. Michnik

  Jak widać era kolonializmu się nie skończyła, co najwyżej zmieniają się tylko jej główni gracze.

  1. Yugol

   Forma kolonializmu też się zmieniła odczuwamy to codziennie

 9. Niuniu

  "głównodowodzący AFRICOM przygotował już w tej sprawie specjalny raport dla komisji senackiej w związku z chęcią wycofania części Sił Zbrojnych USA z obszarów Afryki Zachodniej" to w zasadzie cały kontekst artykułu i problemu. Poblemu tych amerykańskich wojskowych którzy stracą intratne stanowiska jeśli USA zmniejszy swą obecność w Afryce. Nie ma to jak znalezienie zagrożenia dla "demokracji" i tu dyżurnym jest zła i agresywna Rosja i oczywiście Chiny. Rosja ogranicza wydatki na obronność. tnie programy budowy nowych broni, zmniejsza zamówienia na nowe okręty itp. Od lat piszę się o lada chwila powstających nowych rosyjskich bazach. A to na Kubie, Wenezueli, Wietnamie, Cyprze, Sudanie, Republice Środkowo Afrykańskiej itp. A prawda jest tak, że wszystkie te pogłoski zostały tylko pogłoskami. Rosja nie ma na to kasy i mieć nie będzie. Co innego Chiny ale Chiny mają jak na razie tylko jedną taką zamorską bazę właśnie w Dżibuti. USA posiada obecnie bazy wojskowe w ponad 80 krajach na całym świecie. Do tego część z nich znajduje się w krajach które się na to nie zgadzają - tylko amerykanie nie chcą się stamtąd wynieść. Liczba amerykańskich baz i amerykańskiej wojskowej obecności poza granicami USA stale się zwiększa. I tym jakoś def24 się zupełnie nie przejmuje. A powinno choćby z powodu pomysłów Trumpa aby koszty amerykańskiej okupacji ponosiły inne kraje w tym NATO czyli też Polska. Ostatnio wpadł na pomysł aby NATO zaczęło finansować amerykańską obecność na Bliskim Wschodzie. Te proponowane 50 mld dolarów dla nowego Państwa Palestyny też ma dać "społeczność międzynarodowa" a nie USA i Izrael.

  1. EUropa

   Bardzo dobry komentarz, ale 90% zaraz skrytykuje! Milosc do USA jest w PL niestety slepa a demonizowanie Rosji przybralo absurdalne rozmiary i formy!

  2. roko

   Dzięki za informację, bo od tej propagandy co nam na co dzień wciskają a którą łykają Polacy to już całkiem zwariować można. Nic tylko rosyjskie imperium zła i ukochana Ameryka.

 10. Arabska wiosna w Polsce

  Ale sobie wybrali płytki port a pglebiarki brak Berbera nie kontroluje morza czerwonego to nie Dżibuti

 11. Xd

  Co znaczy konfrontacji z zachodem czy to że tylko państwa tzw zachodnie mają prawo prowadzić jakiekolwiek interesy w afryce i to takie jak do tej pory

Reklama