Reklama

Geopolityka

CBA w jednostce wojskowej w Powidzu. "Oszustwa ws. wypłat dla NSR"

Fot. CBA
Fot. CBA

Agenci CBA zatrzymali trzech oficerów i dwóch wojskowych z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, którym zarzucono przekroczenie uprawnień i oszustwa w związku z wypłatami dla żołnierzy NSR.

Jak podał we wtorek wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z zebranego w śledztwie materiału wynika, że na lotnisku dochodziło do przekroczenia uprawnień i działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez żołnierzy sekcji personalnej. Nieprawidłowości mają dotyczyć lat 2012-2015.

"Sprawa dotyczy rozliczeń i wypłat z tytułu kontraktów dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Ustalenia śledczych wskazują także, że oficerowie kontrolujący prawidłowość i sposób wydatkowania pieniędzy na kontrakty NSR tuszowali sprawę poprzez ukrywanie, fałszowanie wyników kontroli i umniejszanie skali nieprawidłowości. Umożliwiali również wsteczne uzupełnianie dokumentacji w celu zalegalizowania nienależnych wypłat" - podało CBA.

Podejrzanym przedstawiono 31 zarzutów przekroczenia uprawnień, oszustwa i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jednostki. Żołnierze zostali zawieszeni w czynnościach służbowych, prokurator zastosował też dozór przełożonego wojskowego i poręczenie majątkowe. W trakcie zatrzymań i przeszukań agenci CBA wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej przejęli dokumenty i nośniki danych.

Sprawę prowadzą CBA, Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego pod nadzorem Działu ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Podstawowe uzbrojenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego stanowią samoloty C-130 Hercules.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Krzysiek

    CBA, Żandarmeria, Kontrwywiad i prokuratura, bo 3 oficerów i 2 wojskowych (oficerowie znaczy się cywile) podrobiło 34 podpisy i zagarnęło ze 22,5 tys. zł :) Pewnie to dowód na kompletny rozkład armii i utratę zdolności do obrony kraju. A może to jednak dowód na brak zajęcia dla CBA i KW

Reklama