Reklama

Geopolityka

Brytyjsko-ukraińskie rozmowy o sytuacji na wschodzie Ukrainy

Fot. Ліонкінг/CC BY-SA 4.0
Fot. Ліонкінг/CC BY-SA 4.0

Oficjalną wizytę na Ukrainie rozpoczął brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jego ukraiński odpowiednik Andrij Taran przekazał, że podczas spotkania z Wallace’em mówiono m.in. o sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz w regionie azowsko-czarnomorskim.

Wszystkie uzgodnienia ze spotkania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności obronnych Ukrainy — oświadczył ukraiński minister. Resort obrony, który cytuje jego wypowiedź, nie sprecyzował, o jakie uzgodnienia chodzi.

Rozmowy, jak dodał Taran, dotyczyły też kwestii integracji euroatlantyckiej "w kontekście maksymalnego wykorzystania nowych instrumentów obronnej i wojskowej współpracy, które uzyskała Ukraina wraz z otrzymaniem statusu partnera NATO z rozszerzonymi możliwościami".

Określono też priorytety ukraińsko-brytyjskiej współpracy wojskowej — dodał na konferencji prasowej po spotkaniu. Według niego kluczowe miejsce zajmuje tu kwestia rozwoju zdolności i podwyższenia potencjału bojowego Marynarki Wojennej Ukrainy z udziałem Wielkiej Brytanii. Podziękował także Londynowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i owocną dwustronną współpracę.

Według relacji resortu Wallace, który przybył na Ukrainę we wtorek rano, podziękował ukraińskiej stronie za ścisłą współpracę resortów obrony i zapewnił, że stosunek władz Wielkiej Brytanii w kwestii wsparcia dla Ukrainy pozostaje niezmienny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama