Reklama

Geopolityka

Brytyjskie F-35 z rakietami nowej generacji

F-35B podczas pokazów lotniczych w Farnborough, fot. A. Hładij/Defence24.pl
F-35B podczas pokazów lotniczych w Farnborough, fot. A. Hładij/Defence24.pl

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu umowy w celu zabezpieczenia przyszłej floty myśliwców F-35 w rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu ASRAAM. Zmodernizowany wariant pocisków ma trafić na F-35 od 2022 roku, a wcześniej - od 2018 roku - uzbroi myśliwce Typhoon.

Podpisana z koncernem MBDA, producentem rakiet ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missiles), umowa pozwala na zintegrowanie i zabezpieczenie uzbrojenia myśliwców F-35 zaliczanych do 5 generacji w rakiety krajowej produkcji po 2022 roku. Umowa umożliwi też stworzenie dodatkowych miejsc pracy w zakładach w Bristol, Stevenage i Bolton. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 184 mln funtów.

Samoloty F-35 mają oficjalnie wejść na wyposażenie RAF i Royal Navy w 2018 roku a do 2023 roku gotowe o akcji mają być dwie eskadry, liczące łącznie 24 maszyny, zdolne do operowania z lądu jak i pokładu dwóch nowych lotniskowców (m.in. HMS Queen Elizabeth). Zgodnie z komunikatem brytyjskiego resortu obrony F-35 otrzymają zmodyfikowaną wersję pocisków ASRAAM. Te same rakiety trafią w 2018 roku na myśliwce Eurofighter Typhoon, które dziś używają wcześniejszego wariantu pocisków tego typu.

Czytaj także: Pierwsze testy działka GAU-22/A na F-35B [WIDEO]

ASRAAM to nowoczesny pocisk powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, wprowadzony w celu zastąpienia AIM-9 Sidewinder. Ostatecznie, po wielu latach przygotowań, Wielka Brytania produkuje pociski samodzielnie, bez udziału swego początkowego partnera, Niemiec. Pocisk charakteryzuje się dużą efektywnością naprowadzania, wektorowaniem ciągu silnika, kątem obserwacji głowicy wynoszącym +/- 90 stopni, możliwością wyboru miejsca trafienia śledzonego celu, jak również funkcją wyboru celu już po wystrzeleniu.

Maksymalny zasięg wynosi ponad 25 km, pocisk jest zdolny do zwalczania celów w pełnym zakresie kątów - również w tylnej półsferze nosiciela.

Obecnie pociski ASRAAM znajdują się na wyposażeniu lotnictwa brytyjskiego i australijskiego. W Wielkiej Brytanii stanowią uzbrojenie myśliwców Typhoon i uderzeniowych Tornado GR. 4, natomiast w Australii maszyn F/A-18AM/BM Hornet. Rakiety ASRAAM używane są przez RAF w Iraku i Syrii w walce przeciwko Daesh. Warto zauważyć, że Brytyjczycy będą dysponować "europejskim" zestawem uzbrojenia powietrze-powietrze na F-35, składającym się z rakiet średniego zasięgu Meteor i krótkiego ASRAAM. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. sceptyczny

    Ale będą przenoszone w komorach wewnętrznych czy tylko na zewnętrznych podwieszeniach?

    1. Davien

      Pociski ASRAAM będa podobnie jak Meteory i AIM-120D przystosowane do przenoszenia w komorach wewnętrznych, co oczywiście nie ogranicza ich podwieszenia na pylonach zewnętrznych

  2. Afgan

    "Rakiety ASRAAM używane są przez RAF w Iraku i Syrii w walce przeciwko Daesh." A teraz moje pytanko- Jakież to samoloty należące do ISIS zestrzeliło RAF z nimi walcząc? Byłem przekonany, że ISIS nie posiada lotnictwa. Pociski powietrze-powietrze są "na wszelki wypadek" przeciw lotnictwu Asada lub rosyjskiemu, tylko nie rozumiem dlaczego nie można o tym wprost napisać.

    1. Trollhunter

      ISiS posiadało lotnictwo. W 2014 zdobyli syryjska bazę lotnicza i dysponowali kilkoma samolotami Mig-21.S

    2. olaf

      Zapewne były podwieszane pod maszynami udającymi się na misje bojowe. I tylko tyle.

  3. ryszard56

    a kiedy My takie samoloty z 60 sztuk pionowego startu??

    1. Rioletto

      My. Nigdy bo po pierwsze samoloty pionowego startu nie sa nam potrzebne a po drugie nie istnieje F-35 w wersji pionowego startu.

  4. wiatrak2015

    Myślałem ,że W.Brytania wprowadzi pociski z lini CAMM w wersji powietrze-powietrze , albo tylko nazwa jest stara , a pocisk będzie pochodną

Reklama