Reklama

Geopolityka

Brytyjska Royal Navy konfiskuje irańską broń przemytnikom

Fot. Royal Navy/Twitter

Brytyjska Royal Navy przejęła transport irańskiej broni od przemytników na międzynarodowych wodach na południe od Iranu. Wśród przemycanej broni znajdowały się pociski ziemia powietrze i silniki do pocisków manewrujących – informuje agencja Reuters.

Reklama

Brytyjska Royal Navy poinformowała w miniony czwartek, że 28 stycznia i 25 lutego dokonano konfiskaty przemycanej broni. Według komunikatu Royal Navy śmigłowiec fregaty HMS Montrose zauważył łodzie motorowe oddalające się od irańskiego wybrzeża. Wyniku akcji skonfiskowano dziesiątki paczek zawierających zaawansowaną broń. W przejęciu lutowego ładunku pomagał niszczyciel U.S. Navy USS Gridley - dodaje Reuters.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według komunikatu, przejęty ładunek przetransportowano do Wielkiej Brytanii w celu dokonania analizy technicznej przejętej broni, zgodnie z ustaleniami w paczkach znajdowało się wiele silników rakietowych do produkowanego przez Iran pocisku manewrującego typu 351 typu do ataków lądowych oraz partia 358 pocisków ziemia-powietrze. Pociski 351, które mają zasięg 1000 km są używane przez jemeńskie ugrupowania Huti do atakowania Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na informację przekazaną przez Brytyjską Royal Navy Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie odrzucające owe twierdzenia. Władzę irańskie oskarżyły również Wielką Brytanię o współudział w wojnie z Jemenem poprzez sprzedaż broni koalicji pod wodzą Saudyjczyków. Rzecznik Nasser Kanaanie dodał również, że rząd brytyjski nie ma moralnego autorytetu, by wysuwać roszczenia wobec Islamskiej Republiki Iranu.

Czytaj też

Rzecznik Centralnego Dowództwa USA płk Joseph Buccino w oświadczeniu podkreślił, że Wielka Brytania nie pozwoli na agresywne działania Iranu bez kontroli na lądzie, morzu czy w powietrzu.

Komentarze