Reklama

Siły zbrojne

Rozbił się irański Tomcat

Irański F-14
Irański F-14
Autor. Shahram Sharifi (CC BY-SA 4.0)

Telewizja irańska poinformowała o rozbiciu się należącego do tego państwa myśliwca F-14 Tomcat. Maszyna rozbiła się na terenach pustynnych niedaleko miasta Isfahan.

Reklama

Dwuosobowa załoga samolotu katapultowała się i przeżyła. Zgodnie z doniesieniami medialnymi obecnie przebywa na obserwacji w szpitalu. Przyczyną wypadku była awaria jednego z dwóch silników maszyny.

Reklama

Iran jest obecnie jedynym państwem na świecie eksploatującym legendarne samoloty F-14 Tomcat, które zostały zakupione jeszcze w czasach szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Jego sprzedaż była jedynym sukcesem eksportowych F-14, którego potem z rynków zaczęły wypierać bardziej ekonomiczne amerykańskie odrzutowce 4. generacji – cięższe F-15 i F-15E i lżejsze F-16A/B a potem C/D.

Czytaj też

Zgodnie z intencją producenta irańskie F-14 dawno temu powinny zakończyć służbę. Są jednak używane nadal w związku z brakiem możliwości nabycia nowych maszyn co jest wynikiem światowych sankcji. W linii pozostawało na początku tego roku prawdopodobnie jeszcze 41 F-14 służących w ramach dwóch dywizjonów liniowych i jednostki szkolnej. Samoloty te z sukcesem brały m.in. udział w wojnie iracko-irańskiej, w której zestrzeliły zgodnie z najnowszymi badaniami 160 samolotów irackich kosztem 12-16 własnych. Irańczyk, Jail Zandi, który zestrzelił 11 samolotów (4 MiG-23, 2 Su-22, 2 MiG-21 i 3 Mirage F1) jest też najskuteczniejszym pilotem Tomcata w historii tej konstrukcji.

Reklama

Utracony F-14 to już trzeci irański samolot bojowy zniszczony w tym roku. Wcześniej wypadkom uległy lekkie myśliwce J-7 i F-5E Tiger II.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. bmc3i

  Skąd znacie "intencję producenta", skoro przejety w drodze wrogiego przejęcia przez Northopa Grumman, juz dawno nie istnieje w Bethpage, NY?

  1. Valdore

   @bmc3iJakie wrogie przejęcie??? Ale dla twojej kiepskeij wiedzy: Grumman po zakończeniu Zimnej Wojny nie był w stanei utrzymać sie jako normalna firma bo rząd USA obciał wydatki na zbrojenia i został sprzedany Northropowi, który przebił ofertę Martin Marietty. Ech te teorie spiskowe.

 2. Jameson

  Jail Zandi, który zestrzelił 11 samolotów (4 MiG-23, 2 Su-22, 2 MiG-21 i 3 Mirage F1) jest też najskuteczniejszym pilotem Tomcata w historii tej konstrukcji. - to już skubany nawet wyprzedził Mavericka .... Ale jaja, najskuteczniejszy pilot Tomcata chodzi w turbanie ....

  1. Valdore

   @jameson, bo tak się złozyło że Tomcatty walczyły własnei głownie w Iranie , amerykańskei miały tylko kilka epizodów gdzie poza Libią nei bardzo miały z kim walczyc.Nawet w Pustynnej Burzy latały głównie Hornety US Navy.

  2. Rupert

   Irańczycy to Persowie(nie Arabowie) i nie chodzą w turbanach.

Reklama