Reklama

Geopolityka

Bliski Wschód: dowody na użycie irańskich dronów przeciwko tankowcowi

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Fars News Agency, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Fars News Agency, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Śledczy znaleźli dowody na to, że tankowiec zaatakowany 29-30 lipca w pobliżu Omanu padł ofiarą tzw. dronów kamikadze produkcji irańskiej. Przedstawiciele G7 mocno potępili stronę irańską za stworzenie tego rodzaju zagrożenia dla żeglugi cywilnej. Trzeba pamiętać, że w ataku śmierć poniosło dwóch członków załogi.

Amerykańskie Dowództwo Centralne (US CENTCOM) wydało komunikat odnoszący się do śledztwa mającego na celu wyjaśnienie ataków z 29/30 lipca wymierzonych w cywilny tankowiec M/T Mercer Street. Doszło do niego na wodach międzynarodowych u wybrzeży Omanu. Jednostka miała być zaatakowana za pomocą bezzałogowych statków powietrznych (BSP) wyposażonych w głowicę wypełnioną materiałem wybuchowym. Według zespołu eksperckiego z USS Ronald Reagan, który wszedł na pokład M/T Mercer Street w celu zabezpieczenia dowodów i dokonania oględzin jednostki, tankowiec był atakowany de facto trzy razy. Dwa pierwsze uderzenia miały mieć miejsce wieczorem 29 lipca, a BSP wypełnione materiałem wybuchowym rozbiły się w pobliżu cywilnego statku. Amerykanie podkreślają, że załoga zgłosiła wydarzenia, które potwierdzać mają późniejsze znaleziska w postaci szczątek co najmniej jednego BSP, które zostały wydobyte z wody. Najgroźniejszy był oczywiście trzeci atak, dokonany 30 lipca tego roku.

To właśnie za trzecim razem wojskowy BSP, wyposażony w materiał wybuchowy, uderzył w M/T Mercer Street i wywołał zniszczenia na statku. Atak raził sterówkę jednostki pływającej, tworząc otwór o wielkości ponad 180 cm w jej górnej części. Przede wszystkim śmierć poniosło dwóch członków załogi, jeden obywatel Wielkiej Brytanii i jeden obywatel Rumunii. Zabezpieczone ślady chemiczne wskazują, że bezzałogowiec przenosił materiał wybuchowy RDX. US CENTCOM zaznaczył przy tym, że eksperci od materiałów wybuchowych zaangażowani w badanie zaatakowanego tankowca byli w stanie odzyskać kilka elementów BSP. Zabezpieczony został chociażby statecznik pionowy (część skrzydła) i elementy wewnętrzne konstrukcji drona. Zdaniem Amerykanów są one prawie identyczne z wcześniej zebranymi częściami pochodzącymi z irańskich uderzeniowych BSP.

Trzeba pamiętać, że tzw. drony kamikadze produkcji irańskiej są stosowane na masową skalę przeciwko różnym celom na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim o sile ich rażenia mogą przekonać się wojskowi z Królestwa Arabii Saudyjskiej, którzy zmagają się z atakami irańskich BSP znajdujących się na wyposażeniu jemeńskich milicji Huti. Tak czy inaczej, po analizie na zaatakowanym tankowcu, część materiału dowodowego została przeniesiona do siedziby amerykańskiej 5 Floty w Manamie w Bahrajnie, a następnie do przewieziona do specjalistycznego laboratorium w Stanach Zjednoczonych w celu wykonania dalszych testów i weryfikacji zebranych dowodów. Obecne postępy w śledztwie są bezpośrednio konsultowane z amerykańskimi sojusznikami w Wielkiej Brytanii oraz Izraelu. US CENTCOM zaznacza odległość od irańskiego wybrzeża do miejsc ataków (29 i 30 lipca) mieściła się w zakresie możliwości operacyjnych irańskich dronów tego rodzaju.

„To był celowy i ukierunkowany atak oraz wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego. Wszystkie dostępne dowody wyraźnie wskazują na Iran. Nie ma uzasadnienia dla tego ataku” – stwierdzili w oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz Wysoki Przedstawiciel UE. Potępiając ich zdaniem całkowicie bezprawny atak. Jeszcze ostrzej dodając, że statki muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się zgodnie z prawem międzynarodowym. Przedstawiciele G7 podkreślili, że ich państwa będą nadal robić wszystko, co w ich mocy, aby chronić całą żeglugę, od której zależy światowa gospodarka, tak aby mogła swobodnie działać i nie grozić jej nieodpowiedzialnymi i brutalnymi aktami. W oficjalnym stanowisku zauważono również, że zachowanie Iranu, wraz z jego wsparciem dla sił proxy i zbrojnych podmiotów niepaństwowych, zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu. Wezwano tym samym Iran do zaprzestania wszelkich działań niezgodnych z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz wezwano wszystkie strony na Bliskim Wschodzie do podjęcia się konstruktywnej roli we wspieraniu stabilności i pokoju w regionie.

JR

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Czytelnik

  To pewnie ci sami śledczy którzy kiedyś odkryli broń chemiczną w Iraku. Ameryka jak Cyganka zawsze prawdę ci powie.

  1. Davien

   A co, boli ze na tych tonach znalezionej broni chemicznej były napisy made in CCCP?:))

  2. i tyle w temacie ....

   Broni chemicznej do teraz w Iraku nie znaleziono a m.i. Tony Blair przyznał się do "przeinaczenia"

  3. Davien

   Znaleziono całe tony choc rozumeim ze GRU wstydzi sie tej wpadki i ci nic nie mówia:)

 2. Summ

  Człowieku, przecież w 2015 roku CIA przeprosiła za wprowadzenie opinii publicznej w błąd. Opublikowali cały obszerny raporty o przyczynach tego błędu. Nic nie znaleźli. O czym ty piszesz?

  1. Davien

   Przeprosiła za wpadkę z bronią jądrową bo tej nie było ale broń chemiczna jak najbardziej była. Wiec nie zmyslaj że nei było w Iraku BMR.

 3. klawiatura

  To ci sami śledczy co znaleźli BMR u Saddama ?

 4. rob

  Takie samy dowody, jak na BMR Saddama? :>

 5. cr

  Tyle się mówi że nalotu na Iran dokona albo USA albo samodzielnie Izrael. Ale całkiem możliwa jest też opcja pośrednia. Że Izrael dokona go z niewielką koalicją innych państw, bez USA. Np. z Indiami, Koreą Południową, Japonią.

  1. Nikki

   Do koalicji wejdzie też , prócz wymienionych, Lichtenstein , Andora i może nawet Watykan

 6. Ajax

  Amerykańskie, izraelskie i brytyjskie źródła informacji, to ostatnie źródła, które można uznać za wiarygodne, w ramach antyirańskiej propagandy.

  1. dropik

   Trzeba więc ufać irańskim i radzieckim. Xd

 7. Łukasz

  może i irańskie drony, pytanie tylko - kto je użył???? myślę że Iran użyłby np, amerykańskie lub izraelskie

 8. JacekK

  Pozostałości były prawie identyczne.. Mosad się nie postarał. Wcześniej zawsze były identyczne. Zanim porówna się szczątki wydobyte z morza i te znalezione (?) na pokładzie, powinno się ustalić, kto miał w tym interes.

  1. Davien

   Rosja? Bo Iran jest jej rywalem na Bl Wschodzie?

 9. AgJ

  Podobno Amerykanie mieli dowody na broń chemiczna i atomową, którą posiadał Saddam Hussain.Do dziś jej nie znaleziono.Ktoś wierzy jeszcze Ameryce?

  1. Davien

   Broni chemicznej znaleziono tony, broni jądrowej istotnie nei było.

 10. Fanklub Daviena i GB

  G7 niech spier... po tym gdy milczało w sprawie ataków na irańskie tankowce przez "nieznanych sprawców"! Milczało też w sprawie aktu piractwa brytyjskiego na irańskim tankowcu! :D

 11. kibic

  Już Fredro pisał "Nie brak świadków na tym świecie". Dowody też można znaleźć. I tak żaden zwykly obywatel dowolnego kraju nie jest w stanie zweryfikować faktów. Pozostaje mu czytać gazety, oglądać TV czy internet i poddawać się emocjom, które mu przygotowano.

  1. Wyborca

   Jest tak jak piszesz, niektóre wiadomości odbieramy zbyt emocjonalnie i zaczynamy w nie wierzyć.

 12. Terytorials

  Irańczycy moga powiedziec. Tak, to my zrobiliśmy, i co nam zrobicie? Sankcje nalozycie? Mamy je od wielu lat? Rezolucja potepiajaca?

  1. Davien

   Wiesz, dac taki ładny pretekst do eliminacji floty i lotnictwqa Iranu....

  2. Pawel

   Izrael już wielokrotnie dał Iranowi podobne preteksty do ataku, gwoli prawdzie. Ot, ostatnio zabójstwo prof. Fakhrizadeha chociażby. Oby nie trafiła się gorąca głowa.

  3. stary pan

   Tak, tak. Już Izrael im od 30 lat grozi i grozi. Widać wie, że to chyba nie będzie taka prosta sprawa jak z innymi w przeszłości. Bo gdyby była to by chyba od 30 lat nie poprzestawali na gadaninie?

 13. gosc

  dron nie trafia w kontenerowiec,to bzdet jakich malo.

 14. dimitris

  A ten wcześniejszy zamach na irańskiego wysokiego wojskowego, w Iraku, był oczywiście zgodny z prawem międzynarodowym ?

  1. złośliwy

   Zgodny?Z prawem międzynarodowym?Nie ma co drążyć tematu;).Ja tam im wierzyłem bez zadnych dowodów:).A teraz to już nie mam prawa mieć żadnych wątpliwości:).

  2. Monkey

   @dimitris: Był zgodny z amerykańską i ogólnie zachodnią interpretacją prawa międzynarodowego.

  3. QwerTy

   Nie był zgodny z prawem między narodowym.Czyżby bitwa wywiadów między państwowych....

 15. easyrider

  W 1939 r. Niemcy przedstawili dowody, że ich atak na stację radiową w Gliwicach, to była polska prowokacja. Pokazali zabitych, którzy mieli być rzekomo polskimi żołnierzami. Sowieci po ludobójstwie w Katyniu też pokazywali dowody. Pociski 7,65 Browning, do niemieckich PPK. Zapomnieli tylko dodać, że w latach trzydziestych zakupili sporą partię tych pistoletów dla NKWD. Ci, którzy w czasie wojny podważali sowiecką winę podlegali karze brytyjskich sądów. Historia zna przypadki bezprzykładnych kłamstw w imię "wyższych celów". Oczywiście nie jest wykluczone, że Iran dokonał ataku ale jakoś dziwnie na rękę jest to Izraelowi i dziwnie idzie w parze z nawoływaniem ich ministra obrony do ataku na Iran. Może to tylko przypadkowa zbieżność.

Reklama