Reklama

Geopolityka

Blinken w Polsce. Spotkanie z prezydentem i członkami rządu

Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Autor. US Embassy Warsaw/X

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył dziś do Polski. Wizyta ma podkreślić rolę Polski w Sojuszu oraz służyć dalszej koordynacji wsparcia dla broniącej się Ukrainy.

O tym, że Blinken wylądował na lotnisku w Warszawie, ambasada USA w Polsce poinformowała na platformie X. „Ta wizyta potwierdza bliskie i trwałe partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską i podkreśla nasze wspólne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obronie przed niesprowokowaną rosyjską agresją. Wizyta sekretarza pokazuje kluczową rolę naszego sojuszu i znaczenie dalszej współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań” - zaznaczono w czwartkowym komunikacie ambasady USA.

Reklama

„Podczas spotkania prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiali na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Sekretarz wyraził uznanie dla Polski i jej przywództwa w NATO, podkreślając, jak istotne jest przeznaczanie przez Polskę ponad 4% PKB na obronność (najwięcej wśród członków Sojuszu) oraz znaczne wysiłki modernizacyjne polskiej armii. Wyraził także głęboką wdzięczność dla Polaków za ich niezwykłą gościnność i otwartość w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji” - napisał profil amerykańskiej ambasady w Polsce.

Reklama

Przedstawiciel amerykańskiej administracji spotkał się również z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. W trakcie rozmowy zostały poruszone szeroko rozumiane relacje polsko-amerykańskie, agresywna polityka rosyjska oraz przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi Rosji i jej prowokacjom.

Szef KPRM Jan Grabiec - odnosząc się do planowanego spotkania Blinkena z premierem - powiedział w środę, że rozmowy te będą „przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa i o tym, co dzieje się na Ukrainie”. „Oczywiście jesteśmy zainteresowani inwestycjami amerykańskimi w Polsce, ale tutaj nie dzieje się nic niepokojącego, czy coś, co wymagałoby jakichś rozmów na szczeblu politycznym. Nasze wspólne przedsięwzięcia, choćby dotyczące elektrowni atomowej, rozpędzają się po ostatnich latach, kiedy niewiele się działo, przystąpiliśmy do konkretów, w odróżnieniu od poprzedników” - ocenił szef KPRM.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama