Reklama

Geopolityka

Baltops: desant i odbicie Gotlandii

Autor. Task Force 61/2/Facebook

Siły Zbrojne Szwecji wraz z wojskami amerykańskimi przećwiczyły obronę Gotlandii, wraz ze scenariuszem odbicia z rąk agresora. Wszystko odbyło się ramach ćwiczeń NATO BALTOPS22 – informuje Military Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na Morzu Bałtyckim zakończyły się ćwiczenia NATO pod kryptonimem BALTOPS. W ćwiczeniach wzięło udział około 7000 żołnierzy i 45 okrętów z 14 krajów NATO, a także Szwecji i Finlandii. Scenariusz tegorocznych ćwiczeń wpisywał się w starania Szwecji i Finlandii o dołączenie do Paktu Północnoatlantyckiego. Jednym z ich kluczowych elementów były morskie działania desantowe na Gotlandii.

Żołnierze Szwedzkich Sił Zbrojnych wraz z amerykańskimi marines ćwiczyli jak bronić wyspy. Przygotowywano się również do tego, jak odbić ją po ewentualnym zajęciu przez agresora. W ramach ćwiczeń NATO na Morzu Bałtyckim amerykańscy marines dokonali desantu morskiego na Gotlandię.

Reklama

Czytaj też

Ewentualne opanowanie Gotlandii oznaczałoby bowiem możliwość utrudnienia, a nawet zablokowania ruchu na Morzu Bałtyckim, gdyby rozlokowano na wyspie systemy rakiet przeciwokrętowych i zestawy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu. W rosyjskich mediach, jeszcze przed otwartą agresją na Ukrainę, pojawiały się wypowiedzi wskazujące na możliwość opanowania tej wyspy przy okazji inwazji na państwa bałtyckie.

Jak ważną rolę pełnią wspólne działanie NATO i państw skandynawskich wskazał w Sztokholmie, gen. Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, mówiąc, że ważne jest, aby sojusznicy NATO "okazali solidarność zarówno z Finlandią, jak i Szwecją".

Czytaj też

Szwecja od 2017 roku ustanowiła na Gotlandii ciągłą obecność wojskową, niedługo później rozpoczęto odtwarzanie Pułku Gotlandzkiego, który został zlikwidowany w 2005 roku, kiedy Szwecja zmniejszyła liczebność swojego wojska. Na wyspie rozmieszczono też m.in. myśliwce Gripen i wyciągnięty z magazynu system przeciwlotniczy RBS-23 BAMSE. Na stałe na wyspie stacjonuje około 400 żołnierzy. Obecność wojskowa została dodatkowo wzmocniona w 2022 roku. Najwyraźniej jednak w trakcie ćwiczeń wojskowi przygotowują się także do najczarniejszego scenariusza - takiego, w którym wyspę trzeba by odbijać.

Czytaj też

Military Times zwraca uwagę, że członkowsko Finlandii i Szwecji postawiłoby Rosję w trudnym położeniu militarnym na Morzu Bałtyckim "otoczonym" przez członków NATO. Jedynym „oknem na świat" pozostawałby Obwód Kaliningradzki oraz port w Sankt Petersburgu i okolicach.

Czytaj też

Współpraca Jakub Palowski

Reklama

Komentarze

    Reklama