Pompeo: Al-Kaida ma nową bazę w Iranie. Teheran zaprzecza

13 stycznia 2021, 09:43
840_472_matched__q3h44e_840472matchedq343vwPompeo
Fot. Ron Przysucha/Departament of State/Flickr

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, że Al-Kaida ma obecnie nową bazę - Islamską Republikę Iranu. Według niego ta organizacja terrorystyczna skupiła swoje kierownictwo w stolicy Iranu. Teheran nazwał te oskarżenia "fikcją".

Zobacz także
Reklama

Pompeo dodał, że w Teheranie aktualnie przebywają zastępcy lidera Al-Kaidy, Egipcjanina Ajmana al-Zawahiriego. Odchodzący szef amerykańskiej dyplomacji wyznaczył nagrodę w wysokości do 7 mln dolarów za informacje, prowadzące do lokalizacji lub identyfikacji przywódcy Al-Kaidy w Iranie, Muhammada Abbataja - znanego również jako Abd al-Rahman al-Maghrebi.

Amerykański sekretarz stanu na konferencji prasowej w waszyngtońskim National Press Club po raz pierwszy potwierdził oficjalnie, że nr 2 Al-Kaidy Abu Muhammad al-Masri, oskarżany o udział w zorganizowaniu ataków bombowych na dwie ambasady USA w Afryce w 1998 r., został zabity 7 sierpnia 2020 r. w Teheranie, nie ujawnił jednak z czyich rąk.

Pompeo wskazał, że obecność al-Masriego w Iranie nie była zaskoczeniem. "Obecność al-Masriego w Iranie wskazuje na powód, dla którego jesteśmy tutaj dzisiaj (...) Al-Kaida ma nową bazę: jest nią Islamska Republika Iranu".

Dziennik "New York Times" podawał w listopadzie, że został on zastrzelony przez izraelskich agentów podczas tajnej misji pod wodzą USA. Iran temu zaprzeczył, mówiąc, że nie ma żadnych "terrorystów" Al-Kaidy na swym terytorium.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że sekretarz stanu nie przedstawił twardych dowodów na tezę o tym, że obecnie siedzibą Al-Kaidy jest Iran. Zaledwie 8 dni przed końcem kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa Pompeo twierdzi, że Iran dał bezpieczną przystań przywódcom Al-Kaidy i wsparcie grupie, pomimo pewnego sceptycyzmu co do tego w amerykańskim wywiadzie i Kongresie - wskazuje Reuters.

Do oskarżeń Pompeo właściwie natychmiast odniósł się minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. "Pompeo żałośnie kończy swoją katastrofalną karierę kolejnymi kłamstwami, które podżegają do wojny" - napisał na Twitterze. "Nikt nie daje się oszukać. Wszyscy terroryści z 11 września (2001 r., którzy zaatakowali USA) przybyli z ulubionych miejsc (sekretarza Pompeo) na Bliskim Wschodzie; ŻADEN z Iranu" - podkreślił Zarif. Większość zamachowców z 11 września pochodziła z Arabii Saudyjskiej, sojuszniczki USA w regionie.

Pompeo dodał ponadto, że nakłada sankcje na przebywających w Iranie liderów Al-Kaidy i trzech przywódców kurdyjskich batalionów Al-Kaidy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
SOWA
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:10

Dobre, pamiętam jak Al-Kaida miała mieć bazy w Iraku. Miała być broń chemiczna. Skąd my to znamy.

mobilny
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:40

Davienici nam wyjasnią na pewno tę dziwną historię sunnickiej al kaidy w szyickim Iranie. Broń Chemiczną w Iraku szukali u znaleźć nke mogli ale po wielu intensywnych poszukiwaniach w końcu dziwnym zrządzeniem losu i takowa się tam znalazła. Dla chcącego nic trudnego czyli sprowadzili czarterowym osadzili w ziemi i ..... Znalezli czego szukali. Dawaj Davien czekam na twe rewelacje

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:21

Kiedy sankcje?!

Pablo
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:55

Ma taką bazę jak Saddam Husajn broń chemiczną podczas inwazji na Irak.

Kto dał ten artykuł do publikacji?>
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:31

Idąc tą retoryką to tydzień temu nijaki Biden powiedział, że: "Prezydent elekt USA Joe Biden nazwał środowe zamieszki w Waszyngtonie "jednym z najbardziej mrocznych dni w historii USA". Jego zdaniem do ataku na Kapitol przyczyniła się retoryka Donalda Trumpa, a demonstrujących nazwał "krajowymi terrorystami". To jednak USA posiada teraz lokalną bazę terrorystyczną, trzeba się zebrać i pomóc im ich się pozbyć! Może jakiś przyjacielski nalot by im pomógł?

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 16:40

NO tym razem to Pompeo nieżle odbiło:) Sunnicka al Kaida w szyickim do szpiku kosci Iranie??

DDR
środa, 13 stycznia 2021, 13:31

W Iraku kiedyś też miała mieć Jeżeli faktycznie chce szukać sponsorów Al Kaidy to niech szuka u swoich sojuszników zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej i reszcie Emiratów

lorde
środa, 13 stycznia 2021, 12:48

Amerykańce niech najpierw posprzątają własny syf w swoim kraju.

pawlak
środa, 13 stycznia 2021, 11:59

Wg mnie defence powinien sie skupic na temacie F16 IQ ktore Iraq chce sprzedac i kupic migi 29 albo inny rosyjski sprzet. Przeciez to jest opportunity dla nas zeby dokupic albo zamienic na nasze Migi 29(wraz z baza logistyczna i szkoleniowa co jest duzym atutem finansowym) i sily powietrzne wzbogacic o 34 F16.Gra warta swieczki.Podejrzewam ze nawet Zor etta by pomogla...

Marek
środa, 13 stycznia 2021, 18:33

Oni nie mają 34 sztuk, w tej chwili realna ilość to z 16 sztuk.

czwartek, 14 stycznia 2021, 01:56

Nie ważne nawet te wraki brać. Nasze migi politycy doprowadzili do stanu wraków więc te 16 to jak ziarno ślepej kurze.

panisko
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:49

Dokładnie. Brać bo nawet jeśli nie lata to raz, że można naprawić, a dwa na części zamienne no i sprzęt na szkolenia. To niezła okazja.

Ja
środa, 13 stycznia 2021, 11:03

Skoro tak mówi to tak jest on nie potrzebuje żadnych dowodów on wie .

środa, 13 stycznia 2021, 12:39

Kto jeszcze wierzy USA w jakiekolwiek deklaracje dot. bliskiego wschodu?

Tweets Defence24