Reklama

Geopolityka

Al-Kaida wzywa do zabijania amerykańskich dyplomatów

Fot. internet.
Fot. internet.

18 września br. północnoafrykańskie ramię Al-Kaidy wezwało muzułmanów w swoim internetowym oświadczeniu do atakowania i zabijania amerykańskich ambasadorów i innych dyplomatów.Wezwanie, opublikowane na jednym z for używanych przez dżihadystów, szczególny nacisk kładzie na amerykańskie przedstawicielstwa w Algierii, Tunezji, Maroko i Mauretanii. Ataki na Amerykanów mają być zemstą za znieważenie honoru proroka przez paszkwil "Niewinność muzułmanów".

Podobne oświadczenie wydała Al-Kaida Półwyspu Arabskiego w sobotę 15 września, wzywając do oczyszczenia muzułmańskich terytoriów z Amerykanów, co ma prowadzić do zakończenia hegemonii Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w najnowszym numerze, który ukaże się 19 września br. opublikuje karykatury proroka Mahometa. W czasie gry wśród muzułmanów nie ustaje oburzenie na amerykański film, publikacja może dodatkowo zaostrzyć protesty, także przeciwko Francji i jej interesom.

W reakcji na tę zapowiedź premier Jean-Marc Ayrault we wtorek skrytykował wszelkie wybryki i zaapelował o odpowiedzialność. Minister spraw zagranicznych Laurent Fabius ze swojej strony, podczas wizyty w Kairze powiedział, że jest przeciwny wszelkim prowokacjom.

Okładka najnowszego "Charlie Hebdo", dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: Nie wolno sobie drwić. Na górze widnieje napis Nietykalni 2, będący nawiązaniem do popularnego filmu o podobnym tytule. Na kolejnych stronach umieszczono rysunki przedstawiające Mahometa.

(MMT)

Komentarze