Reklama

Geopolityka

Armenia: zawieszono odwołanie szefa sztabu generalnego

Onik Gasparian, fot. mil.am
Onik Gasparian, fot. mil.am

Onik Gasparian pozostaje na stanowisku szefa sztabu generalnego z mocy prawa – poinformował w czwartek portal News.am. Decyzja premiera Nikola Paszyniana o jego zwolnieniu została zawieszona, ponieważ Sąd Administracyjny przyjął do rozpoznania skargę trzygwiazdkowego generała.

Jak podaje News.am, sędzia Sądu Administracyjnego przyjął skargę Gaspariana, w związku z czym wykonanie decyzji o dymisji zostanie zawieszone do czasu wydania przez sąd orzeczenia.

Szef sztabu generalnego armii Armenii wraz z innymi wojskowymi pod koniec lutego poparł żądanie dymisji premiera Paszyniana, co ten uznał za próbę „przewrotu”.

W odpowiedzi Paszynian pozbawił go stanowiska. Formalnie odpowiedni dekret powinien wydać prezydent, ale Armen Sarkisjan odmówił uczynienia tego. 10 marca Paszynian ogłosił, że pomimo braku zgody prezydenta, decyzja o zwolnieniu szefa sztabu weszła w życie.

Gasparian zaskarżył ją do Sądu Administracyjnego. Sarkisjan z kolei skierował do Sądu Konstytucyjnego ustawę o służbie wojskowej, która określa porządek powoływania i odwoływania szefa sztabu. Później prezydent odmówił powołania na to stanowisko kandydata Paszyniana – Artaka Dawtiana.

W tle sporu są trwające od listopada protesty opozycji, która domaga się rezygnacji Paszyniana. Za przegraną w Górskim Karabachu i zgodę na niekorzystny dla kraju rozejm, premier nazywany jest zdrajcą.

Reklama
Reklama

Jego krytycy obarczają go winą zarówno za przebieg działań zbrojnych, jak i za dotkliwe dla Armenii warunki zawieszenia broni, w tym utratę części kontrolowanych wcześniej terytoriów.

We wrześniu Baku podjęło próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, de iure będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX w. kontrolowanym przez Ormian. Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni.

Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego.

Reklama

Komentarze

    Reklama