Geopolityka

Amerykański desant na wschodniej flance NATO

Desant na Pustyni Błędowskiej. Fot. kpt. Marcin Gil
Desant na Pustyni Błędowskiej. Fot. kpt. Marcin Gil

Amerykańscy żołnierze ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przeprowadzili desant spadochronowy na Pustyni Błędowskiej, rozpoczynając tym samym wspólne szkolenia z pododdziałami 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jest to element szerszego procesu przemieszczania wydzielonych jednostek 173. Brygady, a podobne ćwiczenia realizowane są na Łotwie czy w Estonii.

Jednostki amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej są rozmieszczane w Polsce i w krajach bałtyckich. Przerzut odbywa się drogą lotniczą, z wykorzystaniem desantów spadochronowych. Podobne ćwiczenia miały już miejsce nie tylko w naszym kraju, gdzie Amerykanie współdziałali z 6. Brygadą Powietrznodesantową, ale też np. w Estonii, gdzie wylądowali już 10 września.

Jak informuje Dowództwo Generalne RSZ, pododdziały Sky Soldiers, jak określana jest 173. Brygada Powietrznodesantowa, wylądowały 12 września na Pustyni Błędowskiej. Amerykańscy żołnierze wykonali skoki z pokładu samolotu C-17 Globemaster, który przyleciał do Polski bezpośrednio z bazy Aviano we Włoszech. To pierwszy element wspólnego, polsko-amerykańskiego szkolenia, które potrwa przez najbliższe sześć miesięcy. W przyszłym tygodniu Sky soldiers wezmą udział w ćwiczeniu 6BPD pod kryptonimem Pantera-16 na poligonie w Żaganiu.

Po raz pierwszy 173. Brygada Powietrznodesantowa wzięła udział w działaniach z zakresu wzmocnienia wschodniej flanki w 2014 roku. Wówczas przywódcy Stanów Zjednoczonych zdecydowali o rozmieszczeniu pododdziałów rotacyjnych US Army w krajach Europy Środkowo – Wschodniej w sile kompanii w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie.

Dlatego też żołnierze jednostek powietrznodesantowych US Army są znów obecni w państwach bałtyckich w celu zademonstrowania obecności Stanów Zjednoczonych w regionie. W tym roku ich przerzut przeprowadzany jest w warunkach zbliżonych do bojowych.

Warto jeszcze zaznaczyć, iż oprócz spadochroniarzy w tym roku w Polsce i w krajach bałtyckich ćwiczyły również pododdziały wojsk pancernych, dysponujące m.in. czołgami M1A2 Abrams, BWP Bradley oraz haubicami samobieżnymi M109A6. 

Czytaj więcej: Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Świętoszowie

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.