Geopolityka

Amerykańska misja obserwacyjna nad terytorium Rosji

Rosyjski AN-30. Fot. Wikipedia
Rosyjski AN-30. Fot. Wikipedia

Szef Narodowego Centrum Redukcji Ryzyka Jądrowego Siergiej Ryżkow poinformował, że od 27 do 30 kwietnia będą odbywać się loty obserwacyjne amerykańskich i norweskich inspektorów w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej.

Misja obserwacyjna odbywa się na podstawie międzynarodowej umowy o otwartych przestworzach. Loty przeprowadzane są rumuńskim An-30, który nie posiada żadnego uzbrojenia. Na pokładzie samolotu zainstalowany jest sprzęt obserwacyjny posiadający międzynarodowy certyfikat. W procedurze nadania dokumentu uczestniczyli rosyjscy eksperci w celu wyeliminowania technologii nieobjętej traktatem.

Napięta sytuacja pomiędzy Waszyngtonem a Moskwa oraz odstąpienie Rosji od prac grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie nie spowodowało ograniczenia współpracy na wszystkich płaszczyznach. Celem umowy o otwartych przestworzach jest zwiększenie otwartości i przejrzystości działań wojsk państw sygnatariuszy oraz ułatwienie nadzoru nad przestrzeganiem porozumień rozbrojeniowych.

 (PK)

Komentarze