Geopolityka

Afganistan: talibowie zajęli kolejną stolicę prowincji

Ulice Talokanu przed laty, fot. Julian-G. Albert/Wikimedia/CC BY 2.0
Ulice Talokanu przed laty, fot. Julian-G. Albert/Wikimedia/CC BY 2.0

Talibowie zajęli w niedzielę miasto Talokan, stolicę prowincji Tachar na północnym wschodzie Afganistanu - podała agencja AFP. To kolejna stolica prowincji, która została zdobyta przez dążących do przejęcia kontroli nad całym krajem talibów.

Według lokalnych źródeł, na które powołuje się francuska agencja, talibowie zajęli Talokan "bez większych walk". "Talibowie są w całym mieście (...) Niektórzy strzelają w powietrze, aby uczcić swoje zwycięstwo" - powiedział jeden z mieszkańców.

W niedzielę talibowie zdobyli także dwie inne stolice regionów na północy Afganistanu - Kunduz i Sar-e-Pol, a dzień wcześniej Szeberghan i - jak pisze AFP - umocnili swe wpływy w tej części kraju.

W piątek talibowie przejęli kontrolę nad pierwszą regionalną stolicą, miastem Zarandż w południowej prowincji Nimruz.

Talibowie kontrolują już pięć z 34 afgańskich stolic prowincji.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy talibowie w wyniku błyskawicznej ofensywy zbrojnej, którą rozpoczęli po tym, jak wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z kraju, zajęli rozległe obszary wiejskie, m.in. na południu i zachodzie Afganistanu, oraz kluczowe posterunki graniczne.

Rzecznik talibów powiedział w niedzielę telewizji Al-Dżazira, że nie ma porozumienia z rządem w Kabulu w sprawie zawieszenia broni. Ostrzegł także Stany Zjednoczone przed kolejną interwencją militarną w Afganistanie.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Box123

    Tak oderwane od rzeczywistości lewactwo niszczy świat. Wycofanie wojsk USA doprowadzi do katastrofy w tym kraju tak jak wcześniej krucjata obamy w obalaniu dyktatur w krajach muzulmanskich. A będzie jeszcze gorzej, bo rewolucja kulturowa i idąca w ślad za nią inżynieria społeczna, cenzura i szykanowanie wszystkich którzy mają inne poglądy wywróci świat do góry nogami. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze stworzenie potężnej armii i uzyskanie samodzielności w produkcji podstawowych rodzajów broni (opl, czołgi, wojska rakietowe i przynajmniej w kooperacji samoloty v veneracji). Oczywiście dojscie do władzy tej samej opcji co w usa i na zachodzie Unii będzie oznaczał koniec