Reklama

Geopolityka

4,3 tys. rakiet wystrzelonych na Izrael. Jest zawieszenie broni

Fot. Alexi Rosenfeld/IDF Spokesperson Unit/Flickr
Fot. Alexi Rosenfeld/IDF Spokesperson Unit/Flickr

O godz. 2.00 w nocy z czwartku na piątek (1.00 czasu polskiego) weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem. W trakcie działań w kierunku terytorium Izraela wystrzelono ponad 4,3 tys. rakiet. GoodWrite.pl v0.44.2 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 1 słów: 28 znaków: 161

Od 10 maja, czyli od dnia rozpoczęcia walk między Izraelem a Hamasem, zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 39 kobiet, a ponad 1700 osób zostało rannych. Jak pisze The Times of Israel, dane izraelskie mówią o zabiciu co najmniej 225 terrorystów Hamasu i Islamskiego Dżihadu, z kolei część ofiar w Gazie to wynik upadku na tym terenie rakiet odpalohynch przez Hamas. Ataki izraelskie skupiały się na wyrzutniach rakiet i przeciwpancernych pocisków kierowanych, instalacjach służących do produkcji broni, systemie tuneli zbudowanym przez Hamas, a także budynkach wykorzystywanych przez terrorystów do prowadzenia operacji.

Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób, w tym jeden żołnierz zabity w ataku przeciwpancernym pociskiem kierowanym. Troje spośród zabitych to obywatele Izraela i Indii. W stronę terytorium Izraela odpalono ponad 4,3 tys. pocisków rakietowych. Ataki prowadzono między innymi na Tel Awiw i Jerozolimę. Konflikt był bezprecedensowy, zarówno pod względem natężenia ataków jak i liczby wykorzystanych pocisków dalekiego zasięgu.

Według izraelskiej armii 90 procent spośród rakiet uznanych za stanowiących zagrożenie przechwycił system Iron Dome. "Żelazna Kopuła" zwalczała też bezzałogowce (łącznie zniszczono ich 7, część przypada na myśliwce F-16). Zniszczono też dwie jednostki nawodne Hamasu.

Ostatnią odsłonę konfliktu między Izraelem i Hamasem poprzedziły gwałtowne starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w Jerozolimie.

Wybuchły one po zapowiedzi budowy nowych osiedli żydowskich na terenach okupowanych i wysiedleń ludności palestyńskiej.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama