Reklama

Geopolityka

168 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie

Moment wystrzelenia pocisków kal. 227 mm z wyrzutni HIMARS
Moment wystrzelenia pocisków kal. 227 mm z wyrzutni HIMARS
Autor. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

168 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 10 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia wieś Udy, położoną 6-7 kilometrów od granicy z Federacją Rosyjską, a także Petriwkę (na północny-wschód od Charkowa). Oba ataki zakończyły się niepowodzeniem. SZFR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Odcinek izjumski: rosyjska BTG zaatakowała rejon Bajrak-Husariwka. Walki nadal trwają. Nie powiódł się atak rosyjskich wojsk, w kierunku Wełykiej Komyszuwachy. SZFR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek łymański: rosyjska artyleria ostrzelała dwie wsie położone w pobliżu rzeki Doniec.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie zaatakowały pozycje SZU pod Werchniokamianskim, Spirnym, Jakowliwką, Sołedarem i Kodemą. Niektóre z wymienionych miejscowości (np. Jakowliwkę) szturmowano nawet dwa razy. Bez powodzenia. Walki toczą się również wokół zachodniej części wsi Werszyna. SZFR ostrzelały 15 miejscowości.

Czytaj też

Odcinek awdijiwsko-doniecki: oddziały rosyjskie przeprowadziły nieudane ataki na Krasnohoriwkę i Awdijiwkę, a także wznowiły próby zajęcia reszty wsi Piski. Dzisiaj agresorzy przeprowadzili kilka ataków na pozycje ukraińskie w ruinach tej miejscowości – za każdym razem ich atak odpierano. Artyleria ukraińska ostrzelała część dzielnicy w okupowanym Doniecku, położoną przy samym dworcu głównym miasta. Trafiono również budynki przy ulicy Kirowskiej w południowo-zachodniej części Doniecka, nieopodal stacji kolejowej Rutczenkowe. SZFR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek zaporoski: SZU nadal naciskają na pozycje rosyjskie pod miastem Połohy. Na tym odcinku Ukraińcy mieli jakoby zestrzelić rosyjski samolot szturmowy Su-25. SZFR ostrzelały 7 miejscowości.

Czytaj też

Odcinek chersoński: nie powiódł się rosyjski atak na wieś Błahodatne. W wyniku kolejnych ostrzałów artylerii ukraińskiej most na tamie w Nowej Kachowce jest w coraz gorszym stanie. W komunikacie Dowództwa Operacyjnego "Południe" SZU stwierdzono, że most już jest nieprzydatny do wykorzystania go w celach logistycznych. Oznaczałoby to, że zgrupowaniu SZFR w obwodzie chersońskim pozostaną jedynie promy i mosty pontonowe. Sytuację komplikuje również ostrzelanie jednego z dwóch mostów pod Czonharem. To jedno z niewielu miejsc, gdzie Krym łączy się z resztą Ukrainy. Odległość do celu wynosi w przybliżeniu 173 km, jeżeli ostrzał rakietowy prowadzono spod Nikopola, lub ponad 200 km, jeżeli pociski wystrzelono spod Mikołajowa. SZFR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: uściślane są straty poniesione przez lotnictwo rosyjskiej w wyniku ataku na bazę lotniczą w Nowofedoriwce pod miastem Saki na Krymie. Strona ukraińska podała jakoby w wyniku ataku poległo 60, a rannych zostało 100 żołnierzy wroga. Rosyjskie rodziny nadal opuszczają Krym, często zabierając ze sobą również dobytek.

Czytaj też

W magazynie ropy w Jelsku w Kraju Krasnodarskim (Federacja Rosyjska) doszło do dużego pożaru. Miasto jest położone nad Morzem Azowskim.

Reklama

Komentarze

    Reklama