Reklama

Geopolityka

12 północnokoreańskich samolotów niedaleko granicy Republiki Korei

Autor. Ministry of National Defense/Facebook

Osiem północnokoreańskich myśliwców i cztery bombowce przeleciały w czwartek przy granicy z Koreą Południową - poinformowało południowokoreańskie wojsko. W odpowiedzi poderwano w powietrze 30 samolotów bojowych Korei Południowej

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według oświadczenia armii Korei Płd. samoloty północnokoreańskie leciały w szyku i prawdopodobnie przeprowadziły ćwiczebny ostrzał powietrze-ziemia. Wcześniej w czwartek nad ranem czasu lokalnego Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku swoich wschodnich wód morskich.

Odpalanie rakiet w ostatnich dniach przez Koreę Płn. to "środki odwetowe" wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie - oceniło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Z kolei resort spraw zagranicznych Korei Płn. podkreślił, że wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. powodują "eskalację napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim".

Reklama

Czytaj też

Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol podkreślili w czwartek w trakcie rozmowy telefonicznej wagę współpracy swoich krajów oraz Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Za rządów poprzedniego prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina relacje między Tokio a Seulem osiągnęły najgorszy poziom od dziesięcioleci - oceniła agencja Kyodo. Jun, który sprawuje urząd od maja, sygnalizował twardsze stanowisko wobec Korei Płn., niż jego nastawiony na dialog poprzednik.

Pjongjang wystrzelił w tym roku około 40 pocisków, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne i wydaje się, że jest gotowy do przeprowadzenia pierwszej próby nuklearnej od 2017 roku - wynika z wypowiedzi przedstawicieli władz w Seulu i Waszyngtonie. Czwartkowe testy rakietowe nastąpiły po powrocie amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wody Półwyspu Koreańskiego oraz po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało zwołane w związku z ostatnimi testami Korei Płn. - zauważyła agencja Reutera.

Czytaj też

W ciągu ostatnich 12 dni Korea Płn. przeprowadziła 6 prób rakietowych. Wcześniej we wtorek Pjongjang wystrzelił pierwszy pocisk średniego zasięgu nad Japonią. W odpowiedzi Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia rakietowe, w trakcie których jeden z pocisków uległ awarii na południowokoreańskim terytorium, co wywołało panikę wśród lokalnej ludności.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Dario

  Jeśli w Korei wybuchnie konflikt to nigdy nie doczekamy się na realizację swoich zamówień dla wojska.

  1. Logik

   @Daria "Jeśli w Korei wybuchnie konflikt to nigdy nie doczekamy się na realizację swoich zamówień dla wojska." Dokładniej proszę: jeśli kiedy wybuchnie i jaki rodzaj konfliktu. Tylko nie pisz o III WW. Ostatnio popularna kategoria u różnego typu ekspertów...

 2. Dwa

  Normalnie to jesli ktos dosrcza bron dla twego wroga (np Zachod Ukrainie) to Rosja - dostrcza bron dla ich wroga - wiec np Koreii Polnocnej. Tak prznajmij podpowada logika. Tak bylo w Wietnamie, Afgastanie itp. Tak bylo w wojnach Krymnskich (interwncj UK) lub wojnach miedzy Anglia i Francja (Dostawy dla Szkotow) Puki co Rosja jakby lekcewazy setki lat tych zasad. Az dziwne.

 3. Valdi

  Przypomnijmy flota 30 sztuk J17 a to taki mig21, dostarczona w 1991 jeszcze dycha

 4. Jaszczur

  Strącać wszystko co naruszy przestrzeń powietrzną Korei czy Japonii od samolotów do rakiet .... Jeżeli Korea a co ważniejsze Chiny nie są gotowe do wojny z USA to nie rusza ... Jak są gotowe to rusza z pretekstem czy nie . Strącać nie bać się pokazać kto rządzi . Jak Turcy ruski myśliwiec. Tak samo NATO powinno strącać ruskie samoloty w Europie po naruszenie przestani powietrznej

Reklama