Generał Mika uspakaja: "Nie mam symptomów"

13 marca 2020, 08:32
pao70s_IMG17361
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Reklama

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa, w przytoczonym przez PAP wywiadzie z jedną z gazet, powiedział, że czuje się dobrze i - mimo choroby - nie ma żadnych symptomów. Jak dodał, koronawirusem zaraził się w Niemczech, skąd wrócił w piątek wieczorem.

Gen. Mika pytany przez dziennikarzy, jak się czuje, odpowiedział: "super, powiem szczerze, że jestem bardziej wypoczęty niż w pracy, bo przez ostatnie dwa dni nie jestem aktywny tak bardzo, jak na co dzień". 

Jednak symptomy koronawirusa mogą być niewidoczne. Możemy w ogóle nie wiedzieć, że jesteśmy zakażeni, a po prostu myśleć, że to przeziębienie. Tak było w moim przypadku

Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Na pytanie, jak doszło u niego do zakażenia, opowiedział, że po powrocie z Wiesbaden, z konferencji dowódców zaangażowanych w ćwiczenie Defender Europe, przyszła informacja od dowódcy US Army Europe, że jeden z jej uczestników, gen. Salvatore Farina, szef sztabu armii włoskiej, jest chory. 

Ten sygnał otrzymałem w niedzielę wieczorem, ok. godz. 20. Wtedy podjąłem decyzję, że natychmiast udaję się - z osobą, która była ze mną - na badania do szpitala na Szaserów

Gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

 Jak dodał, rozmawiał już także telefonicznie z gen. Fariną. "Zadzwonił i powiedział +przepraszam, Jarosław, że cię zaraziłem+. Odpowiedziałem mu na to, że przecież nie mógł wiedzieć. On zresztą twierdzi, że też pomimo choroby nie ma żadnych symptomów" - powiedział. Generał Mika wrócił w piątek późnym wieczorem, samolotem wojskowym. Podkreślił, że zgodnie z procedurami wszyscy, którzy byli z nim na pokładzie, zostali objęci kwarantanną. "Wiem już, że jeden z oficerów nie jest zakażony, wynik jest ujemny" - powiedział.

Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny, zwłaszcza personelowi Wojskowego Instytutu Medycznego. Widzę tu na każdym kroku wielką dbałość nie tylko o pacjentów, lecz także o bezpieczeństwo i zachowanie wszelkich procedur

Generał, Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Pytany, czy jego żona i kierowca też są w szpitalu, powiedział, że wszyscy, którzy mieli z nim kontakt są objęci kwarantanną. "Nie mam z nimi kontaktu. Tylko ścisłe przestrzeganie przepisów dotyczących zapobieganiu chorobom zakaźnym może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" - zaznaczył gen. Mika. Podziękował też wszystkim za ciepłe słowa. Jak przyznał, dostał w ostatnim czasie "chyba z 500 sms-ów". "To bardzo miłe. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za życzliwość i wsparcie" - powiedział.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Medicos
niedziela, 15 marca 2020, 12:38

820 czynnych respiratorow w polsce Totalny chaos w szpitalach wojewódzkich i powiatowych BO MZ nakazał im tworzenie sal zakaźnych JAK? CZYM ? Brak lekarzy i sprzętu i środków higienicznych Ale 2 mld pln poszlo ma tvp a następnie 3 na bumar i jeszcze 2 na Gawrona LUDZIE!!!!!

radix
piątek, 13 marca 2020, 23:45

Gdyby nie TVP to byś oglądał na okrągło tylko fake niusy z TVNu. Za te dwa miliardy TVP dużo daje i jak ma być pluralizm, to jedna telewizja musi pokazywać co robi rząd. A ty sobie przełącz kanał na inny z 300 polskojęzycznych jeśli cię nadmiernie razi.

Tak
piątek, 13 marca 2020, 17:43

Tak każdy powinien mieć możliwość zbadania się na obecność koronawirusa.

Marek
piątek, 13 marca 2020, 20:12

Zważywszy na to, że bogate Niemcy ograniczają dostępność do testów, rzekłbym, że to są pobożne życzenia.

Ustawiator
piątek, 13 marca 2020, 14:12

Klonowa do ewakuacji

Kóma
piątek, 13 marca 2020, 11:47

tak prawdę mówiąc, to on nie wykazuje żadnych innych symptomów też, nie tylko tych chorobowych związanych z koronawirusem. Ups, pardon, zapomniałem, ma jednak wyraźny symptom bmw !!!

Olo
piątek, 13 marca 2020, 11:44

z analizy genomu koronawirusa wynika że pochodzi z USA. A mutacje Iran, Włochy, Tajwan, Korea nie pochodzą z Chin lecz też z USA.

Premier pinokio
niedziela, 15 marca 2020, 19:27

Też jestem tego zdania, gospodarka Chin doganiała usa i to było solą w oku, przy okazji uderzyli w resztę świata, teraz chcą kredytów państwom udzielać na logikę coś tu nie gra, zaraz lek wynajdą

Ciekawy
piątek, 13 marca 2020, 20:24

Jest coś, co nazywa się "ola gum". Doskonale się rozciąga i idealnie chroni przed wirusem. A, że się po takim zabezpieczeniu człowiek udusi? Cóż. Nie umrze od koronawirusa przynajmniej. USA celowo wypuściło wirusa, żeby go u siebie mieć? Brednia. Chińczycy celowo wypuścili wirusa, żeby go u siebie mieć? Kolejna brednia. Nie wykluczam celowej roboty. Ale nie w wykonaniu administracji w miarę racjonalnie działającego państwa, która ma to do siebie, że nie lubi mieć bajzlu u siebie.

rED
piątek, 13 marca 2020, 16:02

Z Rosji z Olgino.

Kasia
piątek, 13 marca 2020, 10:27

Takich jak on (bez symptomów) sa już w Polsce tysiące i nieświadomie zarażają kolejnych. Dlaczego zwykły obywatel nie może sprawdzić, czy jest nosicielem???

marian
piątek, 13 marca 2020, 21:59

A kto by te testy robił, jakby każdy chciał? Nawet jakby opracowano metodę utrzymania przy "życiu" wirusa w próbce, to czekałaby Pani kilka tygodni na wynik, który po takim czasie byłby nieaktualny.

gugluk
piątek, 13 marca 2020, 12:34

Jeżeli każdy by się chciał przebadać czyli 37 mln. ludzi to skąd wziąć szczepionki ? Możesz sprawdzić prywatnie zwykły obywatelu tylko zabulisz.

Jasio
piątek, 13 marca 2020, 11:28

Pieniądze,pieniądze,pieniądze ale na propagandę tvpis to znaleźli 2 miliardy

Ruskij sołdat-FR
piątek, 13 marca 2020, 14:23

Potwierdzam kasa kasa kasa liczy się władza i pieniądze obywatele są dodatkiem do tego. A jak byli podmiotem to im się zachciało zmian - dobrych zmian. Życie wszystko zweryfikuje.

Marek
piątek, 13 marca 2020, 13:50

A wiesz o tym, że w Niemczech już też nie może się sprawdzać każdy? Myślę więc sobie, że oni tam także zaczęli przekazywać pieniążki do Polski na tvpis. Poza tym jak to jest, że troszczący się o onkologię Senat, który zamiarował okroić pieniążki na IPN oraz WOT zamiarował przekazać pozyskane w ten sposób środki na pomoc dla zagranicy zamiast na przykład na rodzimą służbę zdrowia?

piątek, 13 marca 2020, 13:17

Oczywiście trzeba było płacić abonament. A ja tam oglądam TVP

Tweets Defence24