Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Gen. Mattis: NATO ważne dla USA

Gen. James Mattis, fot. lukexmartin, flickr.com, (CC BY-NC-ND 2.0)
Gen. James Mattis, fot. lukexmartin, flickr.com, (CC BY-NC-ND 2.0)

Pierwszego dnia urzędowania szef Pentagonu James Mattis przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Miało to podkreślić, jak ważna jest dla Stanów Zjednoczonych współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim – powiadomił rzecznik Pentagonu.

"Obaj omówili znaczenie naszych wspólnych wartości, a minister obrony podkreślił, że kiedy Stany Zjednoczone poszukują sojuszników, żeby pomóc w obronie tych wartości, to zawsze zaczynają od Europy" – powiedział w oświadczeniu rzecznik Pentagonu kapitan Jeff Davis.

Dodał, że Mattis i Stoltenberg "zobowiązali się do konsultacji w nadchodzących miesiącach i czekają na osobiste spotkanie podczas (szczytu) ministrów obrony państw NATO w lutym".

Pentagon poinformował, że minister Mattis rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami z Kanady i Wielkiej Brytanii.

"Minister Mattis podkreślił, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą zawsze cieszyć się wyjątkowo bliskimi stosunkami, widocznymi w naszych relacjach obronnych, które są podstawą amerykańskiego bezpieczeństwa" – wskazał Davis. Dodał, że minister "podkreślił również niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO".

W najbliższy piątek z wizytą do Stanów Zjednoczonych udaje się brytyjska premier Theresa May. Jako pierwsza premier obcego kraju spotka się z nowym prezydentem Donaldem Trumpem. Będą m.in. rozmawiać na temat o możliwościach zwiększenia handlu między USA a W. Brytanią. 

W opublikowanym niedawno wywiadzie dla brytyjskiego "Timesa" i niemieckiego "Bilda" jako prezydent elekt Trump powtórzył swą ocenę z kampanii wyborczej, że NATO jest "przestarzałe". Zapowiedział też, że zaproponuje zniesienie sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu w zamian za porozumienie z Moskwą w sprawie redukcji zbrojeń nuklearnych.

Trump dawał wielokrotnie do zrozumienia, że w razie zagrożenia Stany Zjednoczone pospieszą z pomocą państwom Europy Wschodniej tylko wtedy, jeśli ich nakłady na obronność będą wystarczająco duże.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama