Reklama

Geopolityka

Francuskie PVP trafiły do Rumunii

Transporter PVP w służbie armii francuskiej. Fot. Panhard Defense.
Transporter PVP w służbie armii francuskiej. Fot. Panhard Defense.

Rumunia odbiera ostatnią transzę, zamówionych jeszcze w 2012 r., lekkich pojazdów opancerzonych PVP LAORV. 

Rumuńskie zamówienie obejmowało pozyskanie w sumie 16 PVP, ostatnich sześć trafi do Rumunii w tym roku. Producent przygotował je zgodnie z wytycznymi odbiorcy, wyróżniając je specjalną nazwą PVP LAORV. Rumuńskie PVP LAORV docelowo mają być gotowe, przede wszystkim, do prowadzenia działań w ramach wspólnych misji pod auspicjami NATO i ONZ.

PVP to lekki, opancerzony transporter kołowy (4x4). Pojazdy tego typu są wysoce mobilne, można je przerzucać za pomocą transportu powietrznego. Mogą one operować w różnych warunkach terenowych - górskich, pustynnych, czy też działać w obszarach zurbanizowanych. PVP działają w temperaturze od -32⁰ C do +50⁰ C. PVP LAORV zapewniają załodze oraz przewożonym żołnierzom ochronę balistyczną na poziomie STANAG 2, oraz STANAG 2A w zakresie detonacji min bądź ładunków wybuchowych.

Pojazdy są wielofunkcyjne, mogą bowiem służyć do przewozu żołnierzy, zaopatrzenia, są przystosowane do wypełniania zadań związanych ze służbą w siłach bezpieczeństwa, czy też - jako wersje C2 - w zakresie dowodzenia i komunikacji. Podstawowym i największym, pod względem liczby użytkowanych transporterów, odbiorcą PVP jest obecnie Francja. Siły zbrojne tego państwa posiadają ponad 1200 różnych pojazdów tego typu, wyprodukowanych przez Panhard General Defense. Rumunia to już kolejne państwo użytkującego transportery tego typu, służą one również w Chile czy też Togo.

(JR)

Reklama

Komentarze (1)

  1. rober cik

    Ze wzgledu na wymog przestrzegania norm eco i ograniczenie spalania, ma za slaby silnik na jazde w terenie przy duzym obciazenie.

Reklama