Geopolityka

Flota Północna wypłynęła z desantem. Na Zapad-2017?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że grupa okrętów Floty Północnej wypłynęła z portu Dudinka na rzece Jenisej z silną grupą desantową piechoty morskiej oraz wojsk powietrznodesantowych przygotowanych do desantu na nieprzygotowaną plażę. Zadania tego nie łączy się formalnie z manewrami „Zapad-2017”, które mają się rozpocząć za dziesięć dni, ale w rzeczywistości najprawdopodobniej będą one koordynowane.

Grupa okrętów w składzie: dwa duże okręty desantowe „Olieniejgorskij gorniak” i „Alieksandr Otrakowskij” wraz z pływającą pogłębiarką KIŁ-164 opuściła 2 września 2017 r. port Dudinka i popłynęła w kierunku Morza Karelskiego. Dzień wcześniej na morze wyszła inna grupa jednostek pływających w składzie: duży okręt desantowy „Kondopoga” i duży okręt zwalczania okrętów podwodnych „Siewieromorsk”.

Komunikat ministerstwa obrony Rosji był o tyle nieprecyzyjny, że wszystkie te jednostki są częścią tzw. szóstego arktycznego rejsu okrętów nawodnych Floty Północnej, w ramach którego z portu „Siewieromorsk” 10 sierpnia 2017 r. wypłynęło więcej okrętów. W komunikacie brakuje więc np. okrętu zabezpieczenia – tankowca „Siergiej Osipow” i holownika ratowniczego „Pamir”.

Fot. mil.ru

To pozornie niewinne wyjście zespołu okrętowego wzbudziło jednak pewne zaniepokojenie, ponieważ na pokładzie desantowców załadowano sprzęt, uzbrojenie oraz żołnierzy pododdziałów Brygady Arktycznej, piechoty morskiej oraz wojsk powietrzno-desantowych. Przypuszcza się też, że termin przejścia został specjalnie tak dobrany, by zaokrętowane jednostki mogły w razie potrzeby wziąć udział w manewrach „Zapad-2017” (chociaż formalnie odbywają się one jedynie na Białorusi i w Zachodnim Okręgu Wojskowym).

Grupa desantowa, która wypłynęła w kierunku Morza Karelskiego wzięła wcześniej udział w taktycznym ćwiczeniu obrona ważnego, przemysłowego obiektu w Arktyce. Dla wykonania tego zadania okręty Floty Północnej weszły do portu Dudinka 18 sierpnia 2017 r. i przebywały na Tajmyrze przez około dwa tygodnie. Sprawa była o tyle niecodzienna, że tak pokaźna jednostka jak duży okręt zwalczania okrętów podwodnych „Siewieromorsk” (o wyporności pełnej 7480 ton) wpłynął do portu umiejscowionego głęboko w ujściu rzeki Jenisej po raz pierwszy w historii. Zadanie było skomplikowane ze względu na duże zanurzenie rosyjskiego niszczyciela (7,8 m) i dlatego wcześniej przeprowadzono operację pogłębiania drogi wodnej oraz na bieżąco realizowano zabezpieczające prace hydrograficzne dla zapewnienia bezpiecznego manewrowania.

Fot. mil.ru

Resort obrony Rosji podkreśla, że załogi okrętów oraz żołnierze przebywający na ich pokładzie realizowali na Tajmyrze nie tylko zadania wojskowe, ale również bogaty program kulturalny i sportowy. Jednostki pływające były dodatkowo udostępnione do zwiedzania w ramach wojenno-technicznego forum „Armia-2017”. Rosjanie prowadzili też kampanię naboru do służby kontraktowej. Odnotowano m.in. przyjęcie 160 osób do młodzieżowej organizacji proobronnej „Junarmia”.

Zobacz także: SKANER Defence24. Smyrgała: Ćwiczenie Zapad-17 może sprowokować kryzys dyplomatyczny

„Arktyczne rejsy okrętów nawodnych Floty Północnej” są realizowane od 2012 r. To właśnie wtedy rosyjskie okręty przeprowadziły pierwszy w historii sił morskich Rosji desant na nieprzygotowane wybrzeże wyspy Kotielnyj. W 2013 r. podobny zespół okrętowy w skład którego wszedł m.in. atomowy krążownik rakietowy „Piotr Wielikij”, dostarczył sprzęt, technikę wojskową oraz zaopatrzenie potrzebne do zbudowania lotniczej „komendantury Tiemp” na wyspie Nowosybirskiej.

W latach późniejszych Flota Północna oraz utworzona w jej składzie Brygada Arktyczna kilkakrotnie ćwiczyły obronę północnych terenów Federacji Rosyjskiej i w ramach tej „obrony” często wysadzano desanty z morza oraz z powietrza (np. w 2016 r. zajęto z morza wyspę Ziemia Aleksandra należącą do najdalej wysuniętego na północ archipelagu Rosji – Ziemi Franciszka Józefa). Natomiast pierwsze ćwiczenie z zadaniem obrony przemysłowych obiektów na półwyspie Tajmyr odbyły się w 2015 r.

Fot. mil.ru

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.