Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia odbiera ostatni niszczyciel min. Z dwuletnim opóźnieniem

 • Premier Donald Tusk podczas przemówienia w AON - fot. Maciej Nędzyński/MON
  Premier Donald Tusk podczas przemówienia w AON - fot. Maciej Nędzyński/MON

W porcie La Spezja (Liguria) odbyła się uroczystość przekazania fińskiej marynarce wojennej (Suomen Merivoimat) przez włoską stocznia Intermarine S.p.A niszczyciela min „Vahterpää” (42), trzeciej i ostatniej jednostki typu „Katanpää”. Odbiór okrętu nastąpił z prawie dwuletnim opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów. 

O ile pewne opróżnienia w budowie prototypu powstałe w wyniku szkód wyrządzonych w stoczni przez dwie powodzie błotne z 2009 r. były zrozumiałe, to w przypadku ostatniej jednostki, która po ukończeniu przez kilkanaście miesięcy stała przy stoczniowym nabrzeżu, nie jest to już tak oczywiste. Być może wystąpiły kłopoty z funkcjonowaniem mechanizmów okrętowych lub systemów walki, które mogły spowodować brak zgody Finów na odbiór okrętu.

W każdym razie problemy te zostały przezwyciężone, a sam niszczyciel min zostanie przetransportowany do Finlandii w grudniu br. na pokładzie statku do transportu ładunków wielkogabarytowych. 

Pełna wyporność niszczyciela min typu „Katanpää” to 697 t. Jego wymiary to: 52,45x9,87x3,15 (2,85 kadłub) m, prędkość – ponad 13 w., a zasięg – 1500 Mm/12 w. Jego napęd stanowią 2 silniki wysokoprężne MTU 8V396 TE74 o mocy 1000 kW każdy, 2 pędniki cykloidalne Voith Schneider 18 GH/135PP (pięciopłatowe), 2 stery strumieniowe jednokierunkowe Schottel, system sterowania siłownią i urządzeniami okrętowymi MTU MCS‑5. Uzbrojenie jednostki stanowi 1 x I Bofors Mk 3 kal. 40 mm, 2 x I wkm kal. 12,7 mm, pojazdy przeciwminowe SeaFox, ładunki niszczące DAMDIC Mk 1. Niszczyciel pomieści załogę składającą się z 34 + 6 miejsc. 

AN

Reklama

Komentarze (3)

 1. katowice

  W jakiej technologii został wykonany kadłub?

  1. trycykl

   Laminat poliestrowo-szklany.

 2. gość

  O jakież to "opróżnienie" chodzi?

 3. Polanski

  Fajna łódka. Tylko o 200 ton lżejsza od tych rakietowych niszczycieli z morza Kaspijskiego.

Reklama