Siły zbrojne

Filipińskie FA-50 bombardują terrorystów

Filipińskie FA-50. Fot. Wikimedia Commons, Domena publiczna
Filipińskie FA-50. Fot. Wikimedia Commons, Domena publiczna

Filipińskie siły powietrzne przeprowadziły w wykorzystaniem samolotów FA-50PH naloty na pozycję islamistów z Grupy Abu Sajjafa działającej na południu Filipin.

Uderzenie lotniczne miało miejsce w maju w Sumisip na wyspie Basilan na południu Filipin. Według informacji przekazanych przez filipińską armię w ataku lotniczym miało zginąć co najmniej 20 powiązanych z Daesh terrorystów z Grupy Abu Sajjafa. Atak był połączony z działaniami prowadzonymi w regionie przez armię filipińską, których celem było zniszczenie lokalnego oddziału terrorystycznego dowodzonego przez jednego z liderów Abu Sajjaf Furuji Indamę. Zadanie zostało wykonane, a poszukiwany dowódca poddał się. W zdobytym obozie zabezpieczono kilkadziesiąt improwizowanych ładunków wybuchowych. W trwającej 10 godzin bitwie śmierć poniosło jednak także 18 żołnierzy filipińskich. 

Południowokoreańskie lekkie samoloty bojowe FA-50PH zostały po raz pierwszy użyte bojowo przez filipińskie lotnictwo w styczniu 2017 roku, również przeciwko terrorystom działającym na południu kraju. W sumie Manila kupiła w 2014 roku 12 maszyn tego typu za 421 mln USD. Dostawy miały się zakończyć w maju 2017 roku. Od czasu wycofania myśliwców F-5 koreańskie samoloty są jedynym typem odrzutowych maszyn bojowych, które posiadają Filipiny. Kraj ten nie wyklucza też zakupu kolejnych 12 maszyn tego typu. FA-50PH mają być przy tym pomostem przed pozyskaniem wielozadaniowych maszyn bojowych. 

FA-50 Fighting Eagle to najbardziej zaawansowana wersja ponaddźwiękowego samolotu szkolno - bojowego T-50 Golden Eagle, produkowanego przez koncern Korean Aerospace Industries. Jest on m.in. wyposażony w nowoczesny radar izraelski EL/M-2032 o zwiększonym zasięgu i taktyczny system przekazywania danych. Samolot ten może przenosić uzbrojenie o wadze 4,5 tony w tym rakiety powietrze – powietrze AIM-9 (w przyszłości także AIM-120), powietrze – ziemia AGM-65 Maverick, działka, a nawet bomby kierowane JDAM (Joint Direct Attack Munitions). Oprócz Filipin FA-50 używa także lotnictwo Korei Południowej. 

Grupa Abu Sajjafa działa na Filipinach od 1991 roku. Jest odpowiedzialna za szereg krwawych ataków terrorystycznych, a także prowadzi działalność przestępczą. W jej zwalczanie zaangażowali się w 2002 roku Amerykanie. W ramach operacji Enduring Freedom kilkuset amerykańskich doradców szkoliło żołnierzy filipińskich w technikach zwalczania terrorystów. Organizacja Abu Sajjaf utrzymywała bliskie związki z Al-Kaidą Osamy bin Ladena, a w 2014 roku przysięgła wierność Państwu Islamskiemu. 

Komentarze