Reklama

Siły zbrojne

Filipińskie FA-50 bombardują terrorystów

Filipińskie FA-50. Fot. Wikimedia Commons, Domena publiczna
Filipińskie FA-50. Fot. Wikimedia Commons, Domena publiczna

Filipińskie siły powietrzne przeprowadziły w wykorzystaniem samolotów FA-50PH naloty na pozycję islamistów z Grupy Abu Sajjafa działającej na południu Filipin.

Uderzenie lotniczne miało miejsce w maju w Sumisip na wyspie Basilan na południu Filipin. Według informacji przekazanych przez filipińską armię w ataku lotniczym miało zginąć co najmniej 20 powiązanych z Daesh terrorystów z Grupy Abu Sajjafa. Atak był połączony z działaniami prowadzonymi w regionie przez armię filipińską, których celem było zniszczenie lokalnego oddziału terrorystycznego dowodzonego przez jednego z liderów Abu Sajjaf Furuji Indamę. Zadanie zostało wykonane, a poszukiwany dowódca poddał się. W zdobytym obozie zabezpieczono kilkadziesiąt improwizowanych ładunków wybuchowych. W trwającej 10 godzin bitwie śmierć poniosło jednak także 18 żołnierzy filipińskich. 

Południowokoreańskie lekkie samoloty bojowe FA-50PH zostały po raz pierwszy użyte bojowo przez filipińskie lotnictwo w styczniu 2017 roku, również przeciwko terrorystom działającym na południu kraju. W sumie Manila kupiła w 2014 roku 12 maszyn tego typu za 421 mln USD. Dostawy miały się zakończyć w maju 2017 roku. Od czasu wycofania myśliwców F-5 koreańskie samoloty są jedynym typem odrzutowych maszyn bojowych, które posiadają Filipiny. Kraj ten nie wyklucza też zakupu kolejnych 12 maszyn tego typu. FA-50PH mają być przy tym pomostem przed pozyskaniem wielozadaniowych maszyn bojowych. 

FA-50 Fighting Eagle to najbardziej zaawansowana wersja ponaddźwiękowego samolotu szkolno - bojowego T-50 Golden Eagle, produkowanego przez koncern Korean Aerospace Industries. Jest on m.in. wyposażony w nowoczesny radar izraelski EL/M-2032 o zwiększonym zasięgu i taktyczny system przekazywania danych. Samolot ten może przenosić uzbrojenie o wadze 4,5 tony w tym rakiety powietrze – powietrze AIM-9 (w przyszłości także AIM-120), powietrze – ziemia AGM-65 Maverick, działka, a nawet bomby kierowane JDAM (Joint Direct Attack Munitions). Oprócz Filipin FA-50 używa także lotnictwo Korei Południowej. 

Grupa Abu Sajjafa działa na Filipinach od 1991 roku. Jest odpowiedzialna za szereg krwawych ataków terrorystycznych, a także prowadzi działalność przestępczą. W jej zwalczanie zaangażowali się w 2002 roku Amerykanie. W ramach operacji Enduring Freedom kilkuset amerykańskich doradców szkoliło żołnierzy filipińskich w technikach zwalczania terrorystów. Organizacja Abu Sajjaf utrzymywała bliskie związki z Al-Kaidą Osamy bin Ladena, a w 2014 roku przysięgła wierność Państwu Islamskiemu. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. bio

  a Polskie M-346 co NA TO ?

  1. bender

   One nato jak na lato. Sa tansze w zakupie i realizacji szkolenia. Poza tym jak na razie nie mamy islamistow do bombardowania, za to wciaz mamy Su-22 i F-16.

 2. as

  Dlaczego Litwa, Łotwa i Estonia nie kupią sobie wspólnie kilka takich samolocików do patrolowania ich przestrzeni powietrznej? Jak łatwo policzyć 6 takich samolotów to ledwie 210,5 mln$

 3. tom

  ten samolot w tej wersji trzeba było nam kupić a nie włosko-ruską maszynę, która do tej pory nie spełnia warunków

  1. jarek

   Chodziło o koszty eksploatacji a M346 ma niższą max masę startową o ponad 4 tony, nieco i niższy ciąg, co z pewnością na te koszty się przekłada. Chociaż zgadzam się, że koszty eksploatacji nie powinny tu decydować, stać nas żeby ponieść trochę wyższe, ale mieć samolot zdolny do działań bojowych. Wygląda na to, że M346 to będzie wielka porażka.

 4. ccc

  A My poszliśmy jak zwykle pod prąd kupując 8 sztuk nieuzbrojonego Fiacika, którym nawet nie można symulować wielu rodzajów uzbrojenia ! Ale mamy za to "zmodernizowane" przepraszam przemalowane Suki

  1. olaf

   Widocznie dali lepszy "pakiet".

 5. jurand

  Idealne dla OT

Reklama