Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Thales prezentuje mobilny radar przeciwlotniczy

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Koncern Thales prezentuje na wystawie Eurosatory 2016 w Paryżu nowy kompaktowy radar trójwspółrzędny (3D) o nazwie „Ground Master 60”, przeznaczony dla systemów uzbrojenia krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, zdolny do prowadzenia działań w ruchu.

„Ground Master 60” jest przedstawiany jako mobilny taktyczny radar w paśmie E/F (dawniej paśmie S), który może wykrywać podczas ruchu wszystkie rodzaje celów powietrznych – w tym rakiety, pociski artyleryjskie i moździerzowe.

Jego kompaktowa budowa ma w założeniu pozwolić na zainstalowanie na pojazdach jako jednego, integralnego modułu z własnym systemem zasilania i chłodzenia. Dzięki temu radar może być szybko montowany i demontowany w trakcie działań operacyjnych.

Może być też przenoszony przez śmigłowce do obszarów trudno dostępnych i działać statycznie, jako element stałego systemu obrony powietrznej obszarów/obiektów szczególnie wrażliwych (np. stanowisk obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu czy lotnisk).

Ground Master 60 to radar krótkiego zasięgu (80 km), opracowany z wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń Thales. Zastosowano w nim antenę pasywną z elektronicznie kształtowaną wiązką w elewacji (w kącie od 0 do 70°) i mechanicznym przeszukiwaniem w azymucie (z prędkością 40 obrotów na minutę). Według przedstawicieli producenta blokowa budowa ma zapewnić łatwość eksploatacji, prowadzenia napraw i ewentualnych modernizacji.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Leon

    Jak się mają jego zdolności do produkowanych i używanych przez Polaków ?

    1. Przemo

      Wygoogluj "radar soła" i "radar bystra" to podobnej klasy rozwiązania.

Reklama