Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Europoltech 2017: CAPTUR, czyli jak kontrolować sieci komórkowe?

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Firma SpyShop zaprezentowała w czasie targów Europoltech 2017 system CAPTUR produkowany przez amerykańską grupę przemysłową Almenta, pozwalający na przechwytywanie i kontrolowanie danych w sieciach telefonii komórkowej.

CAPTUR to system taktycznego przechwytywania informacji w sieciach komórkowych 2G/3G/4G GSM. Dzięki niemu istnieje możliwość odebrania i rejestrowania połączeń głosowych, wiadomości tekstowych (SMS) i dźwięku DTMF (Dual Tone Multi Frequency) – w tym połączeń przychodzących i wychodzących od i do celu. Według zapewnień producenta, obie strony rozmowy nie odczuwają żadnego pogorszenia jakości dźwięku.

CAPTUR ma więc być niewykrywalny i „przezroczysty”: zarówno dla użytkowników, jak i operatora sieci komórkowej. Może być to również system aktywny, ponieważ grupa Almenta proponuje również moduł zakłócający częstotliwości wykorzystywane w sieci telefonii komórkowej.

Prezentowane w Gdańsku rozwiązanie pozwala zarówno na monitorowanie tego co się dzieje w sieci („Random mode”), jak również na działanie w „trybie celowym” („Target mode”), w którym można filtrować, śledzić i nagrywać informacje przekazywane konkretnemu numerowi telefonicznemu (osobie).

Zadania systemu CAPTUR

Jednym z najważniejszym zadań systemu CAPTUR jest przechwytywanie numerów identyfikacyjnych IMSI/IMEI osób poszukiwanych lub inwigilowanych. System ten działa w promieniu około 1 km (z możliwością jego zwiększenia do 2 km), podszywając się pod stację bazową operatorów telefonii komórkowej. Sczytując numery IMSI/IMEI CAPTUR tworzy się automatycznie listę telefonów pracujących w danym obszarze.

Korelując dane z różnych miejsc i znając miejsce pobytu osoby poszukiwanej można bardzo szybko określić numer telefonu, z jakiego korzysta. Wystarczy zawęzić obszar sczytywania numerów IMSI/IMEI, np. podjeżdżając pod miejsce zamieszkania tej osoby, restauracje, sklepy, itd. Za każdym razem lista takich samych pracujących telefonów się zawęża, aż wreszcie pozostaje jeden, poszukiwany numer.

Kolejnym zadaniem realizowanym przez CAPTUR jest wyszukiwanie położenia określonego celu. Można to zrobić na bazie triangulacji z istniejącej sieci telefonii komórkowej, ale wtedy dokładność zależy od gęstości rozmieszczenia stacji bazowych, które mogą się znajdować w odległości kilkuset metrów. W silnie zaludnionym mieście ta dokładność może jednak nie wystarczyć, dlatego system CAPTUR daje możliwość np. wymuszenia, by nadajnik poszukiwanego telefonu komórkowego zaczął pracować na maksymalnej mocy (oczywiście bez wiedzy jego użytkownika).

Wystarczy wtedy, by operator modułu CAPTUR miał na sobie antenę odbiorczą, żeby określić kierunek, w jakim znajduje się cel i przybliżoną odległość. W ten sposób można w miarę łatwo zlokalizować konkretną osobę. Istnieje dodatkowo możliwość zdalnego uruchomienia w telefonie odbiornika GPS.

Kolejnym zadaniem systemu CAPTUR jest przechwytywanie informacji przekazywanej do konkretnej osoby. Instytucja, która ma odpowiednie uprawnienia może więc z jego pomocą:

  • przechwytywać i podsłuchiwać rozmowy telefoniczne, nagrywając je lub działając w czasie rzeczywistym;
  • przechwytywać i w razie potrzeby blokować lub zmieniać SMS-y;

Budowa systemu CAPTUR

System CAPTUR jest zabezpieczony sprzętowo. Nie jest to więc jedynie oprogramowanie, ale są to już gotowe do działania, konkretne urządzenia. Każdy z nich jest w pełni funkcjonalnym modułem BTS (Base Transceiver Station) - takim samym, jaki używają operatorzy telefonii komórkowej na stacjach bazowych.

Zaletą systemu CAPTUR jest prostota jego obsługi. Projektanci zadbali o to, by nawet słabo wyszkoleni operatorzy mogli korzystać z jego wszystkich możliwości. Oprogramowanie zostało opracowane na bazie konfiguratora i realizowania kolejnych kroków proponowanych przez software (z podstawową komendą „Dalej”/”Next”). Całe działanie może być przygotowane wcześniej – przed akcją, dzięki czemu można już wyruszyć w teren z gotowym, skonfigurowanym systemem.

Interfejs jest bardzo prosty i przyjazny dla obsługi. Przykładowo, gdy do śledzonej osoby przychodzi SMS, operator jest o tym powiadomiony alarmem, na ekranie monitora pojawia się tylko najważniejsza informacja z treścią przesłanej wiadomości oraz z trzema opcjami do wyboru: „Wyślij”, „Zmodyfikuj”, „Zablokuj”.

Ważną zaletą systemu CAPTUR jest jego modułowość. Operator może więc łatwo skompletować zestaw pod potrzeby określonej misji, nawet montując go w plecaku, z przenośną anteną (dzięki czemu można np. wejść do środka budynku i iść za celem mając połączenie z centralą znajdująca się np. w samochodzie do zasięgu około 500 m).

Całe oprzyrządowanie samochodu „rozpoznawczego” jest dostarczane przez producenta – firmę Almenta. W zależności od potrzeb proponowane są odmienne systemy antenowe (naklejane np. na szyby lub zmieniające kierunek działania i pozwalające na dokładne pelengowanie sygnału).

Reklama

Komentarze (2)

  1. Hex

    AIMSICD - Android IMSI-Catcher Detector

  2. antyNWO

    Dlatego świadomy użytkownik GSM powinien stosować kryptografię end-to-end open source.

Reklama